بلژیک؛ ارائه قرص‌های رایگان علیه گسترش رادیواکتیو در بدن انسان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 بلژیک؛ ارائه قرص‌های رایگان علیه گسترش رادیواکتیو در بدن انسان

تمام داروخانه‌های بلژیک از روز سه شنبه موظف به پخش مجانی قرص هایی شدند که اثرات رادیواکتیو در بدن انسان را از بین می برد. این قرص‌ها نمی تواند عامل پیش گیرانه باشد و تنها در زمانی که خطر یک انفجار هسته‌ای و یا خرابی یک مرکز اتمی وجود دارد می تواند مورد استفاده افرادی قرار گیرد که در معرض خطر قرار گرفته اند. البته این قرص باید کمتر از دوازده ساعت پس از انتشار گازهای رادیواکتیو در فضا توسط قربانیان استفاده شود. اگر پس از دوازده ساعت در معرض امواج و گازهای رادیواکتیو قرار گیرید این قرص‌ها اثر خود را از دست خواهند داد.

به گفته سازمان جهانی بهداشت این قرص که نام علمی آن یدور دو پتاسیم است بیشتر روی افراد زیر چهل سال عمل می کند. بدلیل کم کاری تیروئید افراد بالای چهل سال این افراد کمتر در معرض خطر قراردارند و مصرف این قرص‌ها هم کمک شایانی به دفع مواد رادیواکتیو نخواهد کرد. کودکان مهمترین قربانیان رادیواکتیو هستند.

این قرص‌ها بیشتر از دو دهه است که در بازار مصرف قرار دارد اما تنها به شهروندانی داده می شد که در شعاع بیست کیلومتری نیروگاه‌های هسته‌ای بلژیک زندگی می کردند. در طرح جدید دولت بلژیک، در صورت ویرانی و یا انفجار هسته‌ای نیروگاه‌ها، افراد ساکن در شعاع صد کیلومتری نیروگاه‌ها را نیازمند استفاده از این قرص‌ها می‌داند. به این ترتیب بدلیل تعدد نیروگاه‌های هسته‌ای و کوچکی کشور بلژیک این طرح تمامی شهروندان کشور را شامل می شود. مقامات بلژیک این تصمیم را در پی سونامی و وجود گازهای رادیواکتیو در فوکوشیمای ژاپن گرفتند و از امروز سه شنبه این تصمیم بصورت عملی در این کشور به اجرا درآمد.

اولین اتفاقی که پس از یک انفجار رادیواکتیو می افتد اثرات این گازها روی محصولات کشاورزی است. صیفی جات مهمترین منابع جذب رادیواکتیو هستند و به این ترتیب قرص‌های یددار مورد نظر می توانند رادیواکتیو موجود در غذای انسان‌ها را غیرقابل جذب نمایند. رادیواکتیو از طریق تیروئید جذب می شود.

آژانس کنترل هسته‌ای بلژیک می گوید این قرص‌ها مانند ابرهای شستشوی ظروف، رادیواکتیو را جذب کرده و مانع از گسترش آن در بدن می شود.