آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی
مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی Copyright Flickr/IAEA
نگارش از Euronews با استفاده از  رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارش آژانس، ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین ایران از میزان تعیین شده در برجام تجاوز نکرده است.

آگهی

آژانس بین المللی انرژی هسته ای می گوید ایران به محدودیت های تعیین شده در چارچوب برجام وفادار بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش سه ماهه خود تاکید کرده که ایران حد مجاز نگهداری اورانیوم غنی شده و آب سنگین را رعایت کرده است. بنا به اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران فراتر از حد مجاز ۳.۶۷ درصد غنی سازی اورانیوم انجام نداده است.

بنا به همین گزارش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در روز ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) ۱۰۹.۵ کیلوگرم بوده که نسبت به ماه نوامبر حدود ۱۳ کیلوگرم افزایش یافته است. حد مجاز ذخیره اورانیوم ایران بنا به توافق هسته ای امضاء شده در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۲۰۲ کیلوگرم است.

در بخش دیگری از گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای میزان ذخیره آب سنگین ایران در روز ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) ۱۱۷.۹ تن ذکر شده است. ذخیره آب سنگین ایران در ماه نوامبر ۱۱۴.۴ تن بود. حد مجاز تعیین شده برای میزان ذخیره آب سنگین ایران بنا به برجام ۱۳۰ تن است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«ایران قصد ساخت پیشران هسته ای دریایی دارد»

در گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای همچنین آمده که ایران در نامه ای این نهاد را از طرح خود برای ساخت پیشران هسته ای دریایی آگاه کرده است.

از پیشران هسته ای دریایی برای تامین انرژی کشتی ها و زیردریایی ها استفاده می شود. آژانس انرژی هسته ای در پاسخ به نامه ایران خواستار «شفاف سازی» موضوع از سوی ایران و ارائه اطلاعات بیشتر در این مورد شده است.

ایران هنوز به درخواست آژانس بین المللی انرژی هسته ای برای ارائه توضیح در مورد طرح خود برای ساخت پیشران هسته ای دریایی پاسخی نداده است.

**بیشتر بخوانید:  **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلژیک؛ ارائه قرص‌های رایگان علیه گسترش رادیواکتیو در بدن انسان

ظریف: نقض برجام از سوی آمریکا به معنای شکست این توافق نیست

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد