ظریف: نقض برجام از سوی آمریکا به معنای شکست این توافق نیست

مصاحبه وزیر خارجه ایران با شبکه «ان بی سی»
مصاحبه وزیر خارجه ایران با شبکه «ان بی سی» Copyright ان بی سی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه ایران می گوید اعضای جامعه جهانی در خلاف جهت حرکت آمریکایی ها گام بر می دارند تا به تعهداتشان در چارچوب برجام عمل کنند.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «ان بی سی» تاکید کرد نقض برجام از سوی آمریکا به معنای شکست این توافق نیست.

وزیر خارجه ایران که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ در این شهر آلمان به سر می برد در این مصاحبه همچنین ضمن اشاره به سقوط یک جنگنده اسرائیلی گفت این رویداد «افسانه شکست ناپذیری» اسرائیل را در هم شکسته است. 

این مصاحبه را بیل نیلی، خبرنگار شبکه «ان بی سی» آمریکا با وزیر خارجه ایران انجام داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ان بی سی: بنیامین نتانیاهو مستقیما ایران را تهدید کرده است. شما این تهدید را جدی می گیرید؟

**محمد جواد ظریف: **«اسرائیل سالهاست که در مصونیت به سوریه و لبنان حمله می کند. برای اولین بار در ۳۰ سال اخیر سوری ها موفق شدند یکی از جنگنده های اسرائیل را سرنگون کنند، در نتیجه افسانه شکست ناپذیری اسرائیل در هم شکسته است و آنها به دنبال ترمیم آن هستند.»

ان بی سی: اما آقای وزیر خارجه! این یک تهدید است.

**محمد جواد ظریف: **«خوب اگر آنها این تهدید را عملی کنند پاسخش را خواهند دید.»

ان بی سی: آخر هفته گذشته ما چنین پاسخی را دیدیم. شاهد رویارویی مستقیم بین ایران و اسرائیل بودیم و یا حداقل می توان گفت آنها مدعی هستند که یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده اند.

محمد جواد ظریف: «این حرف آنهاست. آنها حریم هوایی سوریه را نقض کردند، اقدامی تهاجمی انجام دادند. در واقع اقدامشان را تکرار کردند. آنها به طور مداوم به سوریه هجوم می برند. سوریه این توانایی را داشت که با استفاده از ابزارهای خودش یکی از جنگنده های آنها را سرنگون کند. پاسخ این بود که حریم هوایی آنها را نقض نکنید.»

ان بی سی: خوب موضوع بحث را کمی تغییر بدهیم و در مورد توافق هسته ای صحبت کنیم. همانطور که می دانید رئیس جمهور ترامپ این توافق را بدترین توافقی خوانده که تاکنون منعقد شده است. آیا شما فکر می کنید که رئیس جمهور ترامپ در عمل آماده است تا از برجام خارج شود؟

محمد جواد ظریف: «خوب من بر این باورم که رئیس جمهور ترامپ از روز اول ریاست جمهوری خود تلاش کرده است که از برجام خارج شود. او برای جلوگیری از بهره مند شدن ایران از منافع برجام از هیچگونه بدخواهی فروگذار نکرده است. در نتیجه ما بر این باوریم که هم اکنون نیز آمریکا ناقض برجام است. [...] اگر دولت کنونی آمریکا، نه به عنوان دولت کنونی بلکه به عنوان دولت ایالات متحده آمریکا به تعهدات خود عمل نکند، هیچ کسی در آینده به هیچ دولتی در آمریکا از جمله دولت ترامپ برای امضای توافق اعتماد نخواهد کرد زیرا همگان می دانند که دولت آینده امریکا می تواند آن توافق را نقض کند. [...] هر سخنی که رئیس جمهور ترامپ در راستای تحت الشعاع قرار دادن برجام بیان کرده است نقض پاراگراف های مشخصی از برجام است.»

ان بی سی: پس این توافق شکست خورده است؟

محمد جواد ظریف: «خیر شکست نخورده است زیرا بقیه کشورهای جهان...»

ان بی سی: اما شما گفتید آمریکا آن را نقض کرده است!

محمد جواد ظریف: «آمریکا برجام را نقض کرده است اما این به معنای شکست برجام نیست. سایر اعضای جامعه جهانی در خلاف جهت حرکت آمریکایی ها گام بر می دارند تا به تعهداتشان در چارچوب برجام عمل کنند.»

ان بی سی: آیا آمریکا در منزوی کردن شما در جهان ناکام بوده است؟

محمد جواد ظریف: «خوب به وضوح آنها در زمینه شوراندن دیگر کشورها علیه ما شکست خورده اند. آنها نتوانستند ما را منزوی کنند. شاید هم در نهایت آنها خودشان را منزوی کنند و شرایطی را به وجود بیاورند که به مراتب خطرناک تر خواهد بود: رویه ای که براساس آن دیگر هیچ کشوری به امضای آمریکا در هیچ کدام از توافق های بین المللی اعتماد نکند. این امر با در نظر گرفتن موقعیت آمریکا مسئله خطرناکی است.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: به عربستان حمله شود، ایران نخستین کشوری خواهد بود که از سعودی پشتیبانی می‌کند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

ظریف در روسیه: ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد