Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف در روسیه: ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد

ظریف در روسیه: ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد
Copyright عکس از ایسنا
Copyright عکس از ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ایران همچنین خاطر نشان کرد که برای تامین امنیت منطقه خلیج فارس باید به ساز و کار تازه ای روی آورد که حاصل آن یک «منطقه قدرتمند» خواهد بود.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در کنفرانس والدای به مسکو سفر کرده بر لزوم یافتن راهکار سیاسی در برابر بحران سوریه تاکید کرد. «باشگاه گفت‌وگوی والدای» مرکز مطالعاتی وابسته به دولت روسیه در مسکو فعالیت می‌کند.

آقای ظریف در سخنان خود با تاکید بر همکاری چند ساله روسیه و ایران برای یافتن راه حلی سیاسی در زمینه بحران سوریه، آمریکا را به مداخله نظامی در سوریه با انگیزه‌های سودجویانه متهم کرد. او در اینباره گفت: « اگر حمله آمريکا را عليه نيروهاي سوري در روز هفتم ماه فوريه مد نظر قرار دهيم، مي توانيم شاهد نوعي سودجويي باشيم که نوعي سودجويي جغرافيايي- اقتصادي کوته بينانه در تصرف يک منطقه است.»

وزیر امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن مداخله نظامی آمریکاییان در سوریه خاطر نشان کرد که کشورش هیچ پایگاه نظامی در سوریه ندارد. ایران  حضور مستشاران نظانی خود در سوریه را برسمیت می شناسد با این حال می گوید که در این کشور پایگاه نظامی ندارد.

آقای ظریف همچنین آمریکا را متهم به بکارگیری نیروهای نیابتی در سوریه برای پیش برد اهداف خود در منطقه کرد. به نظر می رسد گفته های وزیر خارجه ایران به حمایت آمریکا از نیروهای «دموکراتیک سوریه» اشاره دارد. «نیروهای دموکراتیک سوریه» متشکل از نیروهای عمدتا کرد و عرب سوریه است که در خلال جنگ داخلی سوریه تاسیس شده و مورد حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هستند.

آقای ظریف همچنین خاطر نشان کرد که برای تامین امنیت منطقه خلیج فارس باید به ساز و کار تازه ای روی آورد که ماحصل آن یک «منطقه قدرتمند» خواهد بود. او در این باره گفت: «همه در منطقه خليج فارس بايد در پذيرش اين موضوع به ايران بپيوندند که هيچ کسي نمي تواند هژمون منطقه اي باشد. همه ما بايد با يکديگر در يک منطقه قدرتمند همکاري کنيم، جايي که قدرت هاي بزرگ و کوچک در منطقه ما به طور جمعي مي توانند در تأمين امنيت مشارکت داشته باشند.»

بیشتر بخوانید:

طعنه ظریف به نتانیاهو: شاهد سیرکی مضحک بودیم، به موضوعات جدی بپردازیم

نتانیاهو قطعه‌ای از «پهپاد سرنگون شده ایران» را در مونیخ نمایش داد

آقای ظریف همچنین با یاد آور شدن امکان همکاری ایران و عربستان سعودی برای با ثبات ساختن منطقه گفت: «هیچ چیز نمی تواند مانع همکاری دو کشور برای بهبود وضعیت عراق، سوریه، یمن، لبنان، بحرین و یا هر جای دیگری در منطقه شود. ما می توانیم به عنوان منابع ثبات و پیشرفت منطقه عمل کنیم.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به افزایش نفوذ روسیه در غرب آسیا یاد آور شد که این کشور می تواند نقشی اساسی را در برقراری دیالوگ و همکاری میان کشورهای منطقه خلیج فارس بر عهده گیرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فاکس‌نیوز: ایران پایگاه‌ نظامی جدید در نزدیکی دمشق ساخته است

بازسازی سوریه؛ کمک به بشار اسد یا رها کردن مردم در ویرانۀ شهرها

ظریف: نقض برجام از سوی آمریکا به معنای شکست این توافق نیست