«جوانان هجده ساله اروپایی با کارت سفر، رایگان مسافرت می‌کنند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 Interrail adventures
Interrail adventures   -  Copyright  Ruben Bos

کمیسیون اروپا با اتخاذ یک تصمیم مالی در ابتدای ماه مارس، اولین گام برای اجرای طرح پارلمان اروپا با موضوع «سفر رایگان برای اروپائیانی که به  ۱۸ سالگی می‌رسند» را برداشت.

انتظار می‌رود با تصویب این بودجۀ ۱۲ میلیون یورویی۲۰ تا ۳۰ هزار جوان اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی امکان سفر به کشورهای مختلف اروپا، کسب تجربه، شناخت ارزش‌های مشترک اروپایی، کشف مکان‌های جدید و آشنایی با فرهنگهای اروپایی را داشته باشند. امید می‌رود این سفرها در نهایت به ایجاد یک هویت اروپایی و تقویت همبستگی میان جوانان کمک کند.

تیبور ناوراکسیس، کمیساریای آموزش، فرهنگ، جوانان و ورزش می‌گوید: «مهم است که ما به همۀ جوانانمان این فرصت را بدهیم تا با تجربۀ سفر به دیگر کشورها، افق‌های خود گسترش دهند. آموزش تنها آنچه در کلاس‌ها تدریس می‌شود نیست بلکه کشفیات ما دربارۀ فرهنگها و سنتهای دیگر نقاط اروپا نیز بخشی از این آموزش است.»

به این ترتیب تمام جوانان اروپایی صرف نظر از پیشینۀ اجتماعی و فرهنگی و حتی معلولیت این فرصت را دارند تا به دیگر کشورها سفر کنند.

قرار است یک کمپین تبلیغاتی برای اطلاع رسانی در این باره به جوانانی که به سن ۱۸ سالگی می‌رسند تشکیل شود و همچنین مسابقه‌ای برای انتخاب اولین جوانانی که با این امکان به سفر می روند، سازماندهی شود.

انتظار می‌رود اولین گروه از جوانان تابستان آینده به سفر بروند. این سفرها با قطار انجام می‌شود اما در صورت نیاز و با توجه به شرایط محیطی از جایگزین‌های دیگری برای سفر نیز استفاده خواهد شد.

در سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۳۷۹۰۳۶ جوان در اروپا به سن ۱۸ سال رسیدند. این جوانان با کارتهای سفری که «InterRail pass» نام دارد و به کمک شبکه ریلی اروپایی فرصت سفر به ۳۰ کشور را دارند. هر کارت سفر برای مدتی بیش از یک ماه اعتبار دارد.

بیشتر بخوانید: