Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات آلمان: نبض جوانان در دستان حزب صدر اعظم

انتخابات آلمان: نبض جوانان در دستان حزب صدر اعظم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتخابات آلمان: نبض جوانان در دست حزب محافظه کار اتحاد دمکرات مسیحی و رهبر میانه رو آن جوانان در بیرون یک مرکز خرید واقع در محله نویکولن شهر برلین مشغول تبلیغ…

آگهی

انتخابات آلمان: نبض جوانان در دست حزب محافظه کار اتحاد دمکرات مسیحی و رهبر میانه رو آن

جوانان در بیرون یک مرکز خرید واقع در محله نویکولن شهر برلین مشغول تبلیغ کردنند. محله ای که در منتهی الیه غربی پایتخت قرار دارد و به طور سنتی طبقه کارگر را در خود جای داده است.

این افراد بسته های تبلیغی را برای محافظه کاران دمکرات مسیحی توزیع می کنند. در آلمان نه برنی سندرزی وجود دارد نه امانوئل ماکرونی و نه فردی نظیر جرمی کوربین. نظرسنجی ها نشان می دهد که جوانان در اینجا عمدتا از والدین خود در رای دادن پیروی می کنند. رای آنها حتی با انتخاب پدر و مادر بزرگ ها نیز خیلی تفاوت ندارد. این شاید ثمره اقتصاد قوی آلمان باشد.

‘Grandmother’ Merkel: backed by a generation of young German voters who have grown up with her as vice chancellor https://t.co/Qu34M2eprBpic.twitter.com/IorTaLWzAQ

— Financial Times (@FT) August 9, 2017

یکی از این جوانان می گوید: «در آلمان فرصت های بسیار بیشتری برای جوانان وجود دارد. تحصیل و آموزش در سطح خوبی است و ما اینجا نسبت به دیگر کشورها از چشم انداز بهتری برخورداریم.»

اما نرخ پایین بیکاری در میان جوانان همه ماجرا نیست. این جوانان که برای حزب اتحاد دمکرات مسیحی تبلیغ می کنند زمانی که آنگلا مرکل سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار بر مسند قدرت نشست تازه تحصیلات خود را شروع کرده بودند. مرکل از آن زمان تاکنون با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کرده است. از سقوط سرمایه گذاری و بحران یورو گرفته تا جنگ در اوکراین، هجوم گسترده پناهجویان، برکسیت و آخرین آنها پدیده ای به نام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا.

مرکل برای این رای دهندگان جوان همچون طنین یک صدای آرام است. انور بایار بیست ساله، فردی دیگر از میان این جمع می گوید: «صدر اعظم در طول دوازده سال سعی کرد با آرامش و دقت به حل مشکلاتی نظیر بحران یورو و مهاجران بپردازد. من فکر می کنم که برای جوانان داشتن حس ثبات و امنیت بسیار مهم باشد. او به آینده نگاه می کند و برنامه ای پایدار برای سیاست کشور در سر دارد.»

مرکل محافظه کاری میانه رو
گاهی به سادگی فراموش می شود که آنگلا مرکل هدایت یک حزب محافظه کار را بر عهده داد. اتحاد دمکرات مسیحی و خواهر خوانده اش، اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن تنها تا چند ماه پیش با ازدواج همجنسگرایان مخالف بودند. آنها پیش از این محور تبلیغات خود را بر روی ایده هایی محافظه کارانه نظیر نظم عمومی و ارزش های خانوادگی بنا نهاده بودند اما اکنون تغییر موضع داده اند. مرکل همچنین در این میان مواضع متفاوت دیگری نظیر قبول پایان عصر انرژی هسته ای و البته حمایت از پناهجویان اتخاذ کرد.

برخی کارشناسان معتقدند این تغییر جهت ها به مقبولیت بیشتر حزب مرکل نزد جوانان کمک شایانی کرده است. مسئول یک موسسه افکار سنجی معتقد است: «حدود بیست سال پیش زمانی که هلموت کهل آخرین سالهای نشستن بر مسند صدارت را می گذارند نزد جوانان محبوبیت چندانی نداشت، یا ساده تر بگوییم که او وضعیتی شبیه امروز نداشت. با حضور مرکل پذیرفتنی است که جوانان به محافظه کاران رای دهند زیرا او فرد میانه رویی است. حزب او شاید اینطور نباشد اما مرکل به عنوان چهره عمومی حزب، صدر اعظمی بسیار معتدل است.»

اما جناح اپوزیسیون برای مهار رقیب چه خواهد کرد؟ سوسیال دمکرات نیز حزبی است که رابطه خوبی با رای دهندگان جوان برقرار کرده است.

در میان جمعیت حاضر در تجمع های انتخاباتی مارتین شولتز نیز شمار زیادی جوان به چشم می خورد. حزب سوسیال دمکرات همچنین برای تحکیم رابطه با جوانان کارزاری را بر روی شبکه ها و رسانه های اجتماعی تدارک دیده بود. اما ظاهرا این اقدامات کافی به نظر نمی رسد. یونا کالگرن در گزارش خود از انتخابات آلمان آورده است: «پیش بینی می شد مارتین شولتز رهبر سوسیال دمکرات ها بتواند نظر بسیاری از جوانان را به خود جلب کند و به عنوان ماکرون آلمان تلقی شود. اما بر اساس نظر سنجی ها نبض جوانان همچنان در دست های اتحاد دمکرات مسیحی است.»

**شولتز چه راه اشتباهی را طی کرده؟**به اعتقاد جوانانی که در اجتماع حزب سوسیال دمکرات شرکت کرده اند شولتز پس از در دست گرفتن هدایت حزب در ماه مارس فرصت کافی برای معرفی خود نداشته است. لنا کوچیانی، جوان بیست و سه ساله و از هوادران حزب سوسیال دمکرات معتقد است: «اینجا جوانان علاقمند به سیاست بیشتر بر روی سیاست داخلی متمرکزند. در حالیکه مارتین شولتز از اتحادیه اروپا می آید و در آنجا ریاست پارلمان را بر عهده داشته است. من فکر می کنم افراد هنوز شناخت زیادی از او ندارند. او حالا زمان اندکی برای شناساندن خود در اختیار دارد و تاکنون آنطور که باید نتوانسته خود را به جوانان معرفی کند.»

حدود شصت و یک میلون نفر درانتخابات پیش روی آلمان از حق رای برخوردارند که سی میلیون نفر از آنها را مردها و ۳۱ میلیون نفر را زن ها تشکیل می دهند. سه میلیون نفر نیز از جوانان آلمانی برای نخستین بار در این انتخابات به پای صندوق های رای می روند.

Germany fights for first-time voters http://t.co/VAlCul8xRs

— dwnews (@dwnews) September 19, 2013

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«جوانان هجده ساله اروپایی با کارت سفر، رایگان مسافرت می‌کنند»

آلمان؛ سگ اسپانیایی کارت شرکت در انتخابات درون حزبی دریافت کرد

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد