Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: کره شمالی تجهیزات ساخت سلاح شیمیایی به سوریه فرستاده است

سازمان ملل: کره شمالی تجهیزات ساخت سلاح شیمیایی به سوریه فرستاده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس گزارش سازمان ملل در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، کره شمالی ۴۰ محمول مواد شیمیایی و تجهیزات ساخت موشک‌های بالستیک به سوریه فرستاده است.

آگهی

کارشناسان سازمان ملل متحد می گویند که بر اساس تحقیقات آنها کره شمالی تجهیزاتی را به سوریه فرستاده است که می تواند در ساخت تسلیحات شیمیایی بکار رود.

به گزارش نیویورک تایمز در مواد و تجهیزات ارسالی به سوریه مواردی چون کاشی‌های مقاوم به اسید، شیرفلکه و انواع دماسنج‌ها دیده شده است.

تحقیقات کارشناسان سازمان ملل متحد نشان می دهد که در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، کره شمالی ۴۰ محموله مرتبط با مواد شیمیایی و تجهیزات مرتبط با موشک‌های بالستیک به سوریه ارسال کرده است.

بر اساس این گزارش، متخصصان موشکی پیونگ یانگ در برنامه موشکی و سلاح های شمیایی سوریه فعالیت داشته‌اند.

در گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای سازمان ملل متحد گفته شده است که تجارت بین کره شمالی و سوریه پیامدهای خطرناک جدی دارد چرا که دسترسی سوریه به سلاح شیمیایی را آسانتر می‌کند و همچنین به کره شمالی اجازه می‌دهد هزینه لازم برای گسترش برنامه هسته‌ای خود را تامین کند.

با این وجود گزارش ضرورتا اثبات نمی‌کند که در حال حاضر بین کره شمالی و سوریه همکاری در زمینه‌های شیمیایی یا موشکی وجود دارد.

ایالات متحده آمریکا و برخی دیگر کشورها، دولت بشار اسد را متهم می کنند که از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده کرده است. در تازه‌ترین این موارد، نیروهای دولتی سوریه از سوی سازمان ملل متهم شده‌اند که در غوطه شرقی در حومه دمشق از کار کلر علیه مخالفان استفاده کرده‌اند.

سوریه در سال ۲۰۱۳ کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را امضا کرد و وعده نابودی ذخائر سلاح های شیمیای‌اش را داد. با این حال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در سال‌های اخیر بطور مستمر متهم شده که در جنگ داخلی این کشور از سلاح شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرده است.

دولت سوریه همواره این ادعا را رد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقویت احتمال استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی با انتشار شواهد جدید

تیلرسون: روسیه در عدم توقف دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی مسئول است

واکنش رسمی دولت سوریه درباره حمله شیمیایی به شهر خان شیخون