واکنش رسمی دولت سوریه درباره حمله شیمیایی به شهر خان شیخون

واکنش رسمی دولت سوریه درباره حمله شیمیایی به شهر خان شیخون
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دور روز پس از حمله شیمیایی به شهر «خان شیخون» در استان ادلب سوریه و پس از جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل در مورد صدور قطعنامه در این مورد، وزیر امور خارجه سوریه بطور رسمی به اتهامات مطرح شده

آگهی

دور روز پس از حمله شیمیایی به شهر «خان شیخون» در استان ادلب سوریه و پس از جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل در مورد صدور قطعنامه در این مورد، وزیر امور خارجه سوریه بطور رسمی به اتهامات مطرح شده علیه ارتش این کشور واکنش نشان داده و آنها را رد کرد.

ولید المعلم در کنفرانس مطبوعاتی در دمشق با اشاره به اینکه گزارشات حمله شیمیایی در ساعت شش صبح منتشر شده است گفت: «این در حالی است که اولین حمله هوایی ارتش سوریه در ساعت ۱۱:۳۰ بوده و انبار سلاح شیمیایی گروه النصره در این حمله مورد اصابت قرار گرفته است.»

با این حال در روزهای گذشته حسن حاج علی فرمانده شورشیان ادلب، ادعای ذخیره سلاح شیمیایی توسط مخالفان را که پیش از این توسط روسیه مطرح شد «دروغ» دانست و اعلام کرد که هیچ یک از مواضع این گروه در استان ادلب مورد حمله هوایی قرار نگرفته و آنها هیچ انبار تسلیحات شیمیایی ندارند و اساسا قادر به تولید چنین موادی نیستند.

جان اگلند، مشاور ارشد فرستاده سازمان ملل متحد در سوریه نیز امروز در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از نشست هفتگی امور بشردوستانه سوریه با اشاره به حمله شیمیایی شهر خان شیخون گفت: «جنگی که کودکان در آن توسط مواد شیمیایی خفه شوند، جنگ بسیار بسیار کثیفی است.»

بیش از ۷۰ تن در حمله شیمیایی روز سه شنبه به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه جان خود را از دست دادند. همچنین شمار زخمی شدگان دست کم ۳۰۰ نفر برآورد شده است.

روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد این حمله شیمیایی تشکیل جلسه داد اما رای گیری برای صدور قطعنامه به تعویق افتاد.

پیش از این در فوریه سال ۲۰۱۷، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکومیت دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی در جریان جنگ ۶ سال گذشته با وتوی کشورهای روسیه و چین به تصویب نرسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کردها، ۳۱ سال پس از حمله شیمیایی به حلبچه یاد قربانیان را گرامی داشتند

سازمان ملل: کره شمالی تجهیزات ساخت سلاح شیمیایی به سوریه فرستاده است

واکنش ها به حمله خان شیخون؛ آمریکا بشار اسد و روسیه شورشیان را مقصر می داند