واکنش ها به حمله خان شیخون؛ آمریکا بشار اسد و روسیه شورشیان را مقصر می داند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش ها به حمله خان شیخون؛ آمریکا بشار اسد و روسیه شورشیان را مقصر می داند

در حالی که واشنگتن بر دخالت رژیم بشار اسد در حمله شیمیایی روز سه شنبه به شهر خان شیخون در استان ادلب سوریه تاکید دارد، روسیه اخبار منتشر شده در این باره را جعلی می خواند.

بنا بر آخرین گزارش ها در این حمله ۸۶ نفر از جمله سی کودک کشته شده اند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا می گوید: «از نظر ما شکی وجود ندارد که رژیم سوریه به رهبری بشار اسد مسئول این حمله وحشتناک است. زمان آن است که روس ها به دقت درباره ادامه حمایتهایشان از رژیم اسد فکر کنند.»

در پی انتشار اخبار مربوط به این حمله، عصر چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی اضطراری تشکیل داد. در این نشست نمایندگان سه کشور آمریکا، فرانسه و بریتانیا پیش نویس قطعنامه ای را برای محکوم کردن این حمله پیشنهاد کردند.

در واکنش، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزیر خارجه روسیه گفت: «متاسفانه آمریکا، فرانسه و بریتانیا بدون هیچ تلاشی برای درک آنچه روی داده و تنها با تکیه بر اطلاعات جعلی و داستانهای دروغین، بار دیگر پروژه ای را به اجرا گذاشتند. چنین چیزی را نمی توان پیشنهاد نامید و تنها یک پروژه تحمیلی است. پیش نویس قطعنامه ای که کاملا ماهیتی ضد سوریه دارد.»

روسیه با مقصر خواندن شورشیان در این حمله شیمیایی، اعلام کرده است که چنانچه پیش نویس این قطعنامه به رای گذاشته شود، آن را وتو خواهد کرد.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز اعلام کرده است چنانچه اعضای این سازمان در موضوع سوریه به توافقی نرسند، آمریکا بطور یکجانبه وارد عمل خواهد شد.