Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تقویت احتمال استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی با انتشار شواهد جدید

تقویت احتمال استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی با انتشار شواهد جدید
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندانی که این آزمایش‌ها را انجام داده اند می گویند این شواهد علمی قوی ترین شواهدی است که نشان می دهد دولت سوریه در مرگبارترین حمله شیمیایی در منطقه غوطه دست داشته است.

آگهی

آزمایشهای جدید از ارتباط میان ذخائر سلاح های شیمیایی دولت بشار اسد و حمله با گاز سارین به برخی مناطق تحت کنترل مخالفان دولت خبر می دهد.

برخی دیپلمات ها و دانشمندانی که روی این آزمایش کار کرده اند به رویترز گفته اند بررسی ها آنها نشان می دهد که نمونه های آزمایش شده از حملات شیمیایی گوناگون در سالهای اخیر در سوریه با نمونه ای که آنها از ذخائر سلاح های شیمیایی بشار اسد دارند، همخوانی دارند.

بخشی از ذخائر سلاح های شیمیایی دولت بشار اسد در سال ۲۰۱۴ برای انهدام تحت نظارت هیات هایی از سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی از سوریه خارج شده بود.

آزمایشگاه سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی نمونه هایی را آزمایش کرده که نمایندگان سازمان ملل متحد در اوت ۲۰۱۳ از غوطه شرقی در استان ریف دمشق سوریه بدست آورده اند.

همچنین نمونه هایی که از غوطه بدست آمده با نمونه هایی که از حملات شیمیایی در خان شیخون در استان ادلب در آوریل ۲۰۱۷ و خان العسل در استان حلب در مارس ۲۰۱۳ بدست آمده مورد مقایسه قرار گرفته که نشانه های مشابهی در مواد استفاده شده در این حملات بدست آمده است.

بیشتر بخوانید:‌  بشار اسد متهم به «استفاده از سلاح شیمیایی» در سوریه

دانشمندانی که این آزمایشات را انجام داده اند می گویند این شواهد علمی قوی ترین شواهدی است که نشان می دهد دولت سوریه در مرگبارترین حمله شیمیایی در غوطه شرقی دست داشته است.

منابع مخالف حکومت سورریه کشته شدگان این حمله را که در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ اتفاق افتاد صدها نفر برآورد کرده اند.

نتایج این آزمایش ها، ادعای مقامات ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و دیگر قدرت های غربی را تقویت می کند که می گویند بشار اسد هنوز هم دارای تسلیحات شیمیایی است و از این سلاح ها علیه مخالفین استفاده کرده است.

با این حال دولت سوریه بارها استفاده از سلاح های شیمیایی را در جنگ داخلی این کشور تکذیب کرده است.

روسیه متحد بشار اسد نیز استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی علیه مخالفان را رد کرده و اعتبار تحققات سازمان منع سلاح های شیمیایی را زیر سوال برده است. مقامات روسیه گفته اند که این شورشیان بوده اند که از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند تا دولت بشار اسد را بی اعتبار کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: کره شمالی تجهیزات ساخت سلاح شیمیایی به سوریه فرستاده است

دست‌کم ۲۹ غیرنظامی در حمله ارتش سوریه به غوطه شرقی کشته شدند

حمله جنگنده‌ها به بیمارستان زیر زمینی در سوریه