جایزه یک میلیون دلاری نخست‌وزیر اسلواکی برای سرنخی درباره قتل خبرنگار

جایزه یک میلیون دلاری نخست‌وزیر اسلواکی برای سرنخی درباره قتل خبرنگار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یان کوچیاک، خبرنگار۲۷ سالۀ اهل اسلواکی در زمان قتل در حال تحقیق و درصدد انتشار گزارشی دربارۀ فساد مقامات ارشد این کشور و همکاری‌های آنها با مافیای ایتالیا بود. او و دوست دخترش ۲۵ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی به ضرب گلوله کشته شدند.

آگهی

نخست وزیر کشور اسلواکی جایزه یک میلیون دلاری برای هر کس که بتواند سرنخی از ماجرای قتل یان کوچیاک، خبرنگاری که اوایل اسفند ماه به قتل رسیده، به دست‌دهد تعیین کرده است. یان کوچیاک ، خبرنگار۲۷ سالۀ اهل اسلواکی در زمان قتل در حال تحقیق و درصدد انتشار گزارشی دربارۀ فساد مقامات ارشد این کشور و همکاری‌های آنها با مافیای ایتالیا بود. او و دوست دخترش ۲۵ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی به ضرب گلوله کشته شدند.

چندین روزنامه اسلواکی، مقاله کوچیاک را بعد از کشته شدن‌اش منتشر کردند. رابرت فیکو نخست وزیر این کشور، در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه درحالی‌که در کنار میزی پر از اسکناس ایستاده بود، خبر تعیین این جایزه یک میلیون دلاری را اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:خبرنگارانی که از سال ۲۰۱۷ میلادی تا کنون در اروپا به قتل رسیده‌اند

از زمان پخش خبر کشته شدن این خبرنگار، مطبوعات این کشور نظریه‌های مختلفی را درباره دست‌های پشت پرده قتل خبرنگار جوان مطرح کرده‌اند. همکاران کوچیاک معتقدند برای پیدا کردن سرنخ تنها باید به آخرین مقاله او رجوع کرد.

در مقاله ناتمام کوچیاک، او ادعا کرده است که بازرگانانی در شرق اسلواکی با همکاری اعضای گروه «اندرانگتا» یکی از قدرتمندترین و ثرتمندترین گروه های مافیایی ایتالیا از نهادهای مالی اتحادیه اروپا اختلاس می‌کنند. کوچیاک سیاست‌مداران اسلواکی را به همکاری در این اختلاس متهم کرده است.

ماریا توروسکوا، مشاور نخست وزیر درباره این قتل بازجویی شده است. اما آقای فیکو در کنفرانس مطبوعاتی گفت:«افراد بی‌گناه را بدون ‌دلیل و مدرک به این قتل دو فقره مرتبط نکنید». او در ادامه از سودجویی سیاسی افراد در این ماجرا گِله کرد.

رییس پلیس کشور اسلواکی، تیبور گاسپار، به مقامات اعلام کرده است که تا به امروز ۲۰ نفر در ارتباط با این قتل بازجویی شده‌اند و از مقامات کشور چک و ایتالیا تقاضای همکار کرده است. پلیس اتحادیه اروپا (Europol) نیز اعلام کرد آماده همکاری با مقامات کشور اسلواکی برای حل این پرونده قتل است.

رییس پلیس معتقد است که انگیزه قتل به احتمال زیاد به تحقیقات کوچیاک مربوط است و به خبرنگاران هشدار داد تا جرئیات این گزارش را انتشار ندهند.

یان کوچیاک یکی از خبرنگارانی بود که "اسناد پاناما" در رابطه با پولشویی را نیز افشا کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سومین رئیس پلیس اسلواکی به دلیل طرح اتهام فساد استعفا کرد

گزارش سازمان شفافیت بین المللی از رشد فساد مالی در جهان

پارلمان اروپا درباره «اسناد پاناما» تحقیق می کند