Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

محمود عباس خواستار رویکرد جدید سازمان ملل برای حل مسئله فلسطین شد

محمود عباس خواستار رویکرد جدید سازمان ملل برای حل مسئله فلسطین شد
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شناسایی فلسطین به عنوان کشوری مستقل و عضویت دائم در سازمان ملل متحد از دیگر موارد مطرح شده توسط محمود عباس در سخنرانی روز سه شنبه خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.

آگهی

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه شنبه خواستار ایجاد «یک مکانیزم چند جانبه» در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حل مسئله فلسطین شد. آقای عباس همچنین پیشنهاد کرد که یک کنفرانس بین المللی اواسط سال جاری به ابتکار شورای امنیت برگزار و در آن بر شناسایی بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین تاکید شود.

بدین ترتیب رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با روی آوردن به کمک سازمان ملل متحد برای رسیدن به صلح در خاورمیانه عملا میانجی گری آمریکا در فرایند صلح به بن کشیده شده در این منطقه را رد و بر ایجاد مکانیزمی چند جانبه با محوریت شورای امنیت و از طریق برپایی یک کنفرانس بین المللی تاکید کرد. شناسایی فلسطین به عنوان کشوری مستقل و عضویت دائم در سازمان ملل متحد از دیگر موارد مطرح شده توسط محمود عباس در سخنرانی روز سه شنبه خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.

وی در حال با انتقاد از عملکرد گذشته سازمان ملل متحد و تاکید بر عدم توفیق این سازمان بین المللی در ارائه راه حلی عملی برای مسئله فلسطین خاطرنشان کرد: «شورای امنیت از اجرای قطعنامه‌هایش ناتوان بوده و اسرائیل همچنان فراتر از قانون عمل می کند. بدین ترتیب اسرائیل اشغالگری موقت را به استعمارگری دائمی بدل کرده است».

انتقاد از تصمیم جنجالی واشنگتن

محمود عباس که در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی مسئله فلسطین سخن می گفت بارها و در خلال صحبت های خود بارها از سوی حاضران به شدت تشویق شد. او در بخشی دیگر از سخنانش رویکرد آمریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را به شدت مورد انتقاد قرار داد و ضمن اشاره به موضع نامشخص این کشور در قبال تشکیل دو کشور مستقل، خطاب به واشنگتن گفت: « کنگره آمریکا پس از سالها گفتگو اینک ما را تروریست خطاب می کند. اگر اینطور است پس چرا خواهان ارتباط و گفتگو با ما هستید؟»

رئیس تشکیلات فلسطینی در جریان این نطق طولانی که به صورتی کم تر دیده شده با صلابت و قاطعیت برای نخستین بار پس از سال ۲۰۰۹ در حضور عالیترین نهاد سازمان ملل متحد ایراد شد همچنین از کشورهایی که هنوز فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمت نشناخته اند خواست این کار را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:

بیانیه بالفور و نقش بریتانیا

آقای عباس در ادامه با اشاره به بیانیه بالفور و تقسیم اراضی فلسطینیان به افرادی که فاقد حق در این سرزمین بوده اند بریتانیا را به عنوان طراح و مسئول اصلی این شرایط معرفی کرد که وی از آن به «فاجعه» نام برد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در پایان نطق خود سالن را ترک کرد تا در زمان سخنرانی نماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد حضور نداشته باشد.

به کانال تلگرامی یورونیوز بپیوندید

واکنش نماینده اسرائیل

دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد نیز در سخنان خود به مواضع آقای عباس واکنش نشان داد و ضمن سرزنش رئیس تشکیلات فلسطینی به عنوان مسئول شکست فرایند صلح وی را به واسطه اظهارات و اقداماتش بخشی از مشکل موجود بر سر راه روند صلح معرفی کرد.

نماینده اسرائیل همچنین با انتقاد از بخشی از سخنان محمود عباس که طی آن اسرائیل به عنوان یک دولت استعماری اروپایی معرفی شده بود رئیس تشکیلات فلسطینی را به نفرت پراکنی در جامعه فلسطین متهم و اعلام کرد او همواره از مذاکره طفره می رود حال آنکه ما همواره اعلام کرده ایم که برای گفتگو آمادگی داریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماسک دست‌ساز یک کودک فلسطینی در راهپیمایی بازگشت

محمود عباس: ۲۰ بار با نمایندگان ترامپ ملاقات کردم و طرح‌شان را نفهمیدم

اسرائیل با نادیده‌ گرفتن مصوبه شورای امنیت و ضمانت اجرایی آمریکا: از غزه عقب‌نشینی نمی‌کنیم