عبدالله عبدالله: تصمیم ناسنجیده مردم را پراکنده می‌کند

عبدالله عبدالله: تصمیم ناسنجیده مردم را پراکنده می‌کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منتقدان اشرف غنی می گویند که او می خواهد هویت پشتون های افغانستان را که بعنوان «افغان» شناخته می شوند به تمام مردم افغانستان تحمیل کند.

آگهی

توزیع شناسنامه های الکترونیکی در افغانستان که در آنها کلمه «افغان» بعنوان ملیت درج شده و همچنین قومیت افراد را ذکر می کند، باعث اختلاف نظر میان اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان شده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته است که شناسنامه های الکترونیکی که توزیع شان از روز پنج شنبه گذشته آغاز شده، ادامه خواهد یافت. مقامات افغانستان توزیع این شناسنامه ها را از مقامات ارشد کشور آغاز کرده اند.

اشرف غنی رئيس جمهوری سال گذشته به اداره ثبت احوال افغانستان اجازه داد که از کلمه «افغان» بعنوان ملیت مردم افغانستان در شناسنامه های الکترونیکی استفاده کند و همچنین اجازه درج قومیت افراد را صادر کرد.

منتقدان اشرف غنی می گویند که او با این اجازه عملا هویت پشتون های افغانستان را که بعنوان «افغان» شناخته می شوند به تمام مردم افغانستان تحمیل کرده است.

از سوی دیگر درج قومیت افراد از جمله پشتون، ازبک، هزاره و تاجیک نیز از سوی کسانی که معتقدند درج قومیت در شناسنامه ها یاعث افزایش تنش های قومی می شود نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

**بیشتر بخوانید: **

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در واکنش به آغاز توزیع این شناسنامه های الکترونیکی، این تصمیم را ناسنجیده دانسته که باعث پراکندگی مردم می شود و دارای عواقب ناگوار است.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس افغانستان، عبدالله عبدالله افزوده است: «دولت نمی‌تواند چیزی را بر گرده مردم به شکل اجبار تحمیل نماید؛ زیرا زمان آن گذشته و علاوه کرد که در مسایل مهم ملی باید با مردم مشورت صورت گیرد و تصمیم گرفته شود.»

عبدالله عبدالله از رئیس جمهوری افغانستان خواسته است درباره این موضوع با شهروندان کشور مشورت کند زیرا شماری از مردم مخالف این موضوع هستند.

این خبرگزاری همچنین گفته است که دکتر عبدالله قرار است روز شنبه درباره این موضوع با اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیدار کند.

نمایندگان پارلمان افغانستان چندین سال درباره درج قومیت در شناسنامه های شهروندان افغاستان اختلاف داشتند تا اینکه سرانجام در سال ۱۳۹۲ طرحی را تصویب کردند که در شناسنامه ها قومیت افراد درج نشود.

با این حال اختلافات بر سر این موضوع ادامه داشت تا اینکه این طرح مورد بازبینی قرار گرفت و قانونی تصویب شد که علاوه بر مشخصات عمومی، واژه «افغان» بعنوان ملیت و همچنین قومیت و دین افراد ذکر شود و اکنون این قانون را رئیس جمهوری افغانستان به اجرا گذاشته است.

منتقدان اشرف غنی معتقدند که وی که از قوم پشتون است، بطور سیستماتیک در حال کنار گذاشتن رهبران غیرپشتون از دولت وحدت ملی است و در حال افزایش تعداد سیاستمداران پشتون در دولت خود است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت بازماندگان حملات انتحاری افغانستان

استعفا یا برکناری؛ اشرف غنی «استعفای» عطا محمد نور والی بلخ را تایید کرد

افغانستان؛ دانشجویی که بسوی حکمتیار کفش پرتاب کرده بود آزاد شد