استعفا یا برکناری؛ اشرف غنی «استعفای» عطا محمد نور والی بلخ را تایید کرد

 استعفا یا برکناری؛ اشرف غنی «استعفای» عطا محمد نور والی بلخ را تایید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عطا محمد نور والی بلخ با رد برکناری اش گفته است که استعفایی که او به حضور رئیس جمهوری افغانستان ارائه کرده است با شرط و شروطی همراه بود که بخشی از آن شرط ها اجرا نشده بنابراین تایید این استعفا را نمی پذیرد.

آگهی

رسانه های افغانستان گزارش داده اند که اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با تایید حکم استعفای عطا محمد نور والی بلخ، حکم محمد داوود والی جدید این ولایت را صادر کرده است. همچنین اداره مستقل ارگان های محلی افغانستان می گوید که مکلف به اجرای حکم رئیس جمهوری در این زمینه است.

این در حالی است که عطا محمد نور والی بلخ با رد این حکم گفته است که استعفایی که او به حضور رئیس جمهوری افغانستان ارائه کرده است با شرط و شروطی همراه بود که بخشی از آن شرط ها اجرا نشده بنابراین تایید این استعفا را نمی پذیرد.

ماجرای استعفا یا برکناری عطا محمد نور که مدت ۱۴ سال است والی بلخ می باشد منجر به تنش هایی در فضای سیاسی افغانستان شده است.

آغاز ماجرای استعفا

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان ۲۵ دسامبر اعلام کرد که عطا محمد نور خودش استعفا داده است. او گفته که در جریان اینکه شرط و شروطی برای این استعفا مطرح شده، نبوده است. او همچنین اعلام کرد که رهبری حزب جمعیت اسلامی با استعفای عطا محمد نور موافق بوده است.

هفته گذشته نیز کاخ ریاست جمهوری افغانستان از تایید استعفای عطا محمد نور خبر داد و اعلام کرد که محمد داوود به جای او تعیین شده است.

با این حال والی بلخ که رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان نیز می باشد اعلام کرده است که استعفایش شرایط خاصی داشته و به دلیل قبول نشدن این شرایط از نگاه او این استعفا منتفی است.

جمعیت اسلامی افغانستان، عبدالله عبدالله و اختلافات داخلی

نشست اعضای «شورای انسجام حزب جمعیت» با اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و حمایت آنها از تایید استعفا یا برکناری عطا محمد نور از ولایت بلخ، نشانه ای آشکار از اختلافات عمیق در میان رهبران جمعیت اسلامی افغانستان دارد.

در حالی که عبدالله عبدالله از اعضای این حزب با تایید این استعفا موافق است، صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی و وزیر خارجه افغانستان با تصمیم رئیس جمهوری مخالفت کرده است.

با اینکه هنوز مشخص نیست شروط عطا محمد نور برای استعفا از ولایت بلخ چه مواردی را شامل می شود با این حال این موضوع شکاف های درونی جمعیت اسلامی افغانستان را بیش از پیش آشکار کرده است. عطا محمد نور پیشتر گفته بود که برنامه برکناری او از سوی دستهایی طراحی شد تا پروژه های داعش و طالبان را در ولایت بلخ اجرا کنند.

با این حال به نظر می رسد ماجرای تقسیم قدرت که همواره موضوعی دشوار بر سر راه تشکیل دولت در افغانستان در سالهای اخیر بوده است این بار در ماجرای ولایت بلخ بار دیگر در حال خودنمایی است.

عطا محمد نور که خود رئیس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان است در روزهای گذشته به شدت از عبدالله عبدالله هم حزبی خود انتقاد کرد و خطاب به عبدالله عبدالله او را «مار آستین» لقب داد و گفت: «دندانهایش را به جان من تیز کرده است .. دندانهایش را می شکنم.» عطا محمد نور گفته است که عبدالله عبدالله از طریق جمعیت اسلامی به کرسی ریاست اجرایی رسیده اما اکنون برای از هم پاشیدن این حزب تلاش می کند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز در واکنش گفته است:‌«جایی گفتند هشتاد درصد من مسئول بودم اما فکر می‌کنم صد در صد استعفا (استعفای عطا محمد نور) مسئول بوده... در کنار تمام مصروفیت‌هایی که من دارم یک تکلیف دیگر هم متوجه من شد که باید متوجه دندان‌های خود باشم.»

افزایش اختلافات و مبهم بودن سرنوشت ولایت بلخ

فیسبوک منتسب به عطا محمد نور در تازه ترین پستش با انتشار عکس هایی از دیدار مقامات برخی ولایت های افغانستان و مقامات حزب جمعیت اسلامی با والی بلخ نوشته است: «شماری از بزرگان، فرماندهان، علمای دینی، متنفذین و جوانان ولایات بغلان، پنجشیر و‌کندز و همچنان فرمانده بلبل شاه از فرماندهان ارشد جمعیت اسلامی و شماری از بزرگان میدان وردک در دیدار با سترجنرال عطامحمد نور والی بلخ و‌ رییس شورای اجرایی جمعیت اسلامی، تصمیم اخیر حکومت را خلاف موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی خواندند. آنان با یادکرد از دست آورد ها و تلاش های آقای نور، او‌ را رهبر مردمی و فرزند صادق کشور گفتند و تذکر دادند که با تمام توان در کنارش می ایستند. عطامحمد نور با اظهار سپاس از حضور دیدار کننده ها، دیدگاه های شان را مفید خواند و تذکر‌ داد که با انحصار طلبی و تک روی که منافع ملی را تهدید کند، مبارزه می کند و در دفاع از حقوق مردم، همچنان ایستاده است.»

در این شرایط مشخص نیست آیا تغییر والی بلخ از سوی اشرف غنی بصورت مسالمت آمیز ممکن خواهد شد یا باعث درگیری ها و اختلافات بیشتری در افغانستان و میان احزاب این کشور خواهد شد.

با این حال عطا محمد نور گفته است که فعلا اعتراضات او در چارچوب حرکت مدنی و قانون خواهد بود اما در صورتی که از طریق قوه قهریه برای برکناری او اقدام شود هر گزینه ای را در نظر خواهد گرفت. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مزار‌شریف؛ درگیری مسلحانه در پی معرفی فرمانده جدید پلیس بلخ افغانستان

عبدالله عبدالله: تصمیم ناسنجیده مردم را پراکنده می‌کند