Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مزار‌شریف؛ درگیری مسلحانه در پی معرفی فرمانده جدید پلیس بلخ افغانستان

تجمع قطعه ۸۸۸ در جاده فردوسی منتهی به فرماندهی امنیه مزارشریف
تجمع قطعه ۸۸۸ در جاده فردوسی منتهی به فرماندهی امنیه مزارشریف Copyright محمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز
Copyright محمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت آمریکا نیز به اختلاف میان برخی مقام‌های محلی پیشین بلخ با مسئولان ارگ افغانستان که منجر به درگیری مسلحانه شد، واکنش نشان داد.

آگهی

در پی معرفی عبدالرقیب مبارز به‌ حیث (به عنوان) فرمانده جدید پلیس ولایت بلخ افغانستان به ‌جای اکرم سامع تنش‌ها در مزار شریف، مرکز این ولایت بالا گرفت.

اختلاف شدید میان ارگ (ریاست جمهوری) و عطا محمد نور، والی پیشین بلخ در شامگاه چهارشنبه ۲۲ حوت (اسفند) سبب شد تا این شهر وضعیت امنیتی به خود بگیرد. اما این اختلاف در روز پنج‌شنبه پس از آن که عطا محمد نور، عبدالرقیب مبارز را از فرودگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی به شهر مزارشریف راه نداد، به درگیری مسلحانه منجر شد.

در ویدوی اختصاصی که خبرنگار آزاد افغان، محمد عاطف آرین از قلب محل درگیری در مزار شریف برای یورونیوز فرستاده صدای رگبار مسلسل‌ها به وضح شنیده می‌شود.

اکرم سامع، فرمانده برکنار شده از نزدیکان عطا محمد نور است که پس از تفاهم آقای نور با ارگ به‌حیث فرمانده ولایت بلخ گماشته شده بود. آقای نور معرفی فرمانده جدید این ولایت را خلاف تفاهم‌نامه قبلی دانسته و گفته ‌است که ارگ مشغول انجام یک «توطئه سیاسی» است.

محمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز
دو نفر از افراد مسلح غیر مسئول که امروز در مزارشریف تسلیم قطعه ۸۸۸ پلیس شدندمحمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز

بعد از ظهر پنج‌شنبه پس از آنکه هواداران عطا محمد نور فرمانده را به شهر راه ‌ندادند، مأموران قطعه ۸۸۸ پلیس با آنان درگیر شده و موفق به تصرف فرماندهی امنیه این ولایت شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

گزارش‌های تائید نشده می‌رساند که با درگیری قطعه ۸۸۸ با «افراد مسلح غیر مسئول» یک نیروی امنیتی کشته و هفت تن دیگر به شمول پنج غیر نظامی کشته شده‌اند. این درگیری حوالی ساعت دو و نیم بعد از ظهر امروز صورت گرفت.

منظور از افراد مسلح «غیرمسئول» نیروهای وفادار به اکرم سامع هستند که با مقاومت در برابر نیروهای دولتی قصد داشتند مانع از رسیدن عبدالرقیب مبارزه به محل کار خودش بشوند. اما در نهایت این مقاومت شکسته شد و فرمانده جدید کار خود را رسما آغاز کرد.

محمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز
ماموران قطعه ۸۸۸ در حال توقف خودروی پلیس در جاده فردوسیمحمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز

درگیری در حالی صورت گرفته که شهر مزارشریف در شمال افغانستان در تدارک برگزاری جشن نوروز است. عبدالرقیب مبارز، فرمانده جدید ولایت بلخ چهارشنبه به‌حیث فرمانده جدید پلیس از طرف رئیس جمهور به این ولایت معرفی شده بود.

واکنش آمریکا

دولت آمریکا نیز به اختلاف میان برخی مقام‌های محلی پیشین بلخ با مسئولان ارگ افغانستان که منجر به درگیری مسلحانه شد، واکنش نشان داد.

جان بس، سفیر آمریکا در کابل خواستار برقراری مجدد آرامش درشهر مزارشریف شده و گفته است که تنها طالبان از این خشونت‌ها سود خواهد برد. او در رشته‌توییت‌هایی نوشت که وظیفه نیروهای امنیتی افغان «محافظت از جان شهروندان است، نه جنگیدن با یکدیگر». وی نوشته است: «ما از طرف‌های درگیر می‌خواهیم ک هاین منازعه را بی‌درنگ و آشتی‌جویانه به صورتی حل کنند که شهروندان افغان به رهبری خود افتخار کنند و باعث تقویت امنیت شود. تثبیت اقتدار توسط نیروهای مسلح، دموکراسی افغانستان را به عقب می‌راند.»

آقای بس همچنین از رهبران دو طرف درگیری خواسته است تا مردم را در «اولویت» قرار دهند.

محمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز
افراد مسلح غیر مسئول در حال درگیری با قطعه ۸۸۸ پولیسمحمد عاطف آرین - اختصاصی یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهرک حیرتان افغانستان؛ از پایگاه نظامی تا بندرگاه تجاری

استعفا یا برکناری؛ اشرف غنی «استعفای» عطا محمد نور والی بلخ را تایید کرد

شمار کشته‌شدگان حمله طالبان در ولایت بلخ افغانستان به ١٤٠ تن افزایش یافت