Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افغانستان؛ دانشجویی که بسوی حکمتیار کفش پرتاب کرده بود آزاد شد

افغانستان؛ دانشجویی که بسوی حکمتیار کفش پرتاب کرده بود آزاد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عبدالواحد دادشانی، دانشجویی که روز جمعه گذشته در جریان نماز جمعه در هرات به سوی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان لنگه کفش پرتاب کرده بود، از زندان آزاد شد.

در ویدئویی که بعد از آزادی از زندان از عبدالواحد دادشانی منتشر شده است، وی از «برخورد مناسب و انسانی نیروهای امنیت ملی» تشکر می کند اما می گوید که از سوی «محافظین و افراد وابسته به حکمتیار مورد لت و کوب قرار گرفتم و همچنین اکنون آثار آن به بدن من موجود است.»

عکس هایی که از وی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است وی را با سری بانداژ شده نشان می دهد.

وی از احزاب و جریانات سیاسی افغانستان خواسته که حرکت او را سیاسی نکنند و افزوده است که از هیچ حزب و گروهی هدایت نشده است. وی گفته است که پرتاب کفش بسوی حکمتیار «کاملا عملکردی شخصی و اعتراضی در یک نظام دموکراتیک» بوده است.

او در این ویدئو گفته است که نمی خواهد بیشتر از این درباره این موضوع صحبت کند چرا که «مصونیت من و فامیلم در اولویت قرار دارد.»

His first statement after release, claiming to have beaten by Hekmatyar’s guards and affiliates…https://t.co/bhoYtI5noq

— Ali Adili (@ali_adili) September 26, 2017

برخی از فعالان افغانستانی در شبکه های اجتماعی با اشاره به این بخش از سخنان دادشانی گفته اند که او و خانواده اش احتمالا تهدید شده اند. برخی نیز گفته اند که این دانشجو در اقامتگاه والی هرات جایی که حکمتیار اقامت داشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است که بر اساس ویدئوی منتشر شده از دادشانی وی ضرب و شتم از سوی نیروهای امنیتی را رد کرده است.

دادشانی جمعه ۲۲ سپتامبر بعد از ضرب و شتم نیروهای محافظ حکمتیار بازداشت شد و امروز سه شنبه در پنجمین روز بازداشت از زندان آزاد شد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در ماه مه ۲۰۱۷ بعد از توافق با دولت مرکزی افغانستان و پس از سالها جنگیدن با دولت مرکزی، دوباره به سیاست رسمی در افغانستان بازگشت. بازگشت وی به کابل و دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری از دیدگاه برخی از افراد و گروهها به معنای قدرت گرفتن بیشتر پشتون های سنتی در افغانستان است. از سوی دیگر نقش او در نقض حقوق بشر در افغانستان از نظر برخی افراد و گروهها غیر قابل چشم پوشی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالله عبدالله: تصمیم ناسنجیده مردم را پراکنده می‌کند

حکمتیار: ایران در عراق و سوریه و یمن با آمریکا دست به یکی کرده است

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد