Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

راز بالگردهای مشکوک در افغانستان

راز بالگردهای مشکوک در افغانستان
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لاریجانی گفت: «آمریکایی‌ها داعش را با هلی‌کوپتر به افغانستان می‌برند، آیا شما نمی‌خواهید این مسائل را ببینید؟»

آگهی

پرواز بالگردهای ناشناس که اخیرا در سراسر افغانستان دیده می‌شود به صورت یک راز در آمده است. گر چه برخی مقام‌ها و دیپلمات‌های افغان و خارجی آنها را حامل کمک غرب برای داعش می‌دانند، اما حقیقت این موضوع همچنان پوشیده مانده است.

در این میان، یک دیپلمات روسی خواهان آن شد که راز پرواز بالگردهای ناشناس در سراسر افغانستان گشوده شود. الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل مدعی شده است که برخی بالگردهای بدون نشان، گروه داعش را در شمال افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

او به خبرگزاری تاس روسیه گفته است: «متاسفانه به گونه رسمی نه کابل و نه شرکای غربی ما قادر به ارائه اطلاعات دقیق و معتبر درباره منشأ و اهداف بالگردهای ناشناسی که در سراسر افغانستان پرواز می‌کنند، نداده‌اند.»

به گفته مانتیتیسکی این بالگردها «احتمالا در حمل و نقل هراس‌افکنان» و نیز «انتقال تجهیزات مورد نیاز» آنها شرکت دارند.

این دیپلمات روس هم‌چنین حکومت کابل را متهم ساخته است که از ارایۀ اطلاعات دربارۀ چگونگی انتقال گروه داعش به شمال افغانستان، اطلاعاتی به‌دست نمی‌دهد.

تاس می‌نویسد که سفیر روسیه در کابل بارها این موضوع را با یوناما، هیئت معاونت افغانستان سازمان ملل مطرح کرده‌ است.

اظهارات حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز به موضوع بالگردهای ناشناس در کشورش اشاره کرد. او در گفتگو با خبرنگار راشاتودی در لندن، در پاسخ به پرسشی در مورد این که آیا آمریکا از پایگاه‌های خود در افغانستان برای کمک به داعش استفاده می‌کند، گفت که این موضوع اکنون «از مرز تردید و گمان فراتر» رفته است.

حمله داعش به مدرسه نظامی کابل

کرزی گفت: «مردم افغان به من گفته‌اند که چگونه به کمک بالگردها به داعش کمک‌رسانی می‌شود. آنها به من گفته‌اند که چگونه بالگردهای رنگی غیرنظامی و بی‌نشان تدارکات این گروه را بر عهده دارند و این کار نه در یک منطقه خاص، بلکه در سراسر افغانستان دیده می‌شود.»

رئیس جمهوری پیشین افغانستان در این گفتگوی اختصاصی همچنین تصریح کرد که پرواز تدارکاتی بالگردهای مورد بحث به صورت مرتب و «روزانه» انجام می‌شود.

اظهارات لاریجانی

صحبت بالگردهای مشکوک افغانستان به ایران نیز کشیده شده است به طوری که علی لاریجانی مستقیما آمریکا را به کمک‌رسانی به داعش در افغانستان متهم کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در دیدار با هیئت پارلمانی اروپا در تهران گفت: «آمریکایی‌ها داعش را با هلی‌کوپتر به افغانستان می‌برند، آیا شما نمی‌خواهید این مسائل را ببینید؟»

علی لاریجانی با اظهار این که آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد «دردسر» برای ایران و روسیه هستند، گفت: «این اقدام از همان اشتباهاتی است که ۳۰ یا ۴۰ سال پیش در مورد طالبان مرتکب شدند، ولی ما بلدیم با اینها چگونه رفتار کنیم و این تروریست‌ها برای حامیان فعلی آنها تبدیل به بلا می‌شوند.»

نه مقام‌های رسمی افغانستان و نه آمریکا و کشورهای غربی هنوز در این زمینه توضیح رسمی ممنتشر نکرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلبانان افغان «شاهین‌های سیاه» آمریکایی را به پرواز در‌می‌آورند

«حملات اخیر داعش و طالبان در افغانستان حامل پیام پاکستان به آمریکاست»

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت