Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعتراض نمادین زنان ایران: نسرین ستوده وکیل یکی از «دختران خیابان انقلاب» می‌شود

نرگس حسینی
نرگس حسینی
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض زنان جوان ایرانی به حجاب اجباری در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ادامه یافت و تصاویر تازه‌ای از آنان در حال تکرار این حرکت نمادین منتشر شد. تصاویری نیز از همراهی مردان در این حرکت در فضای مجازی به چشم می‌خورد.

آگهی

نسرین ستوده، وکیل دادگستری گفت وکالت پرونده یکی از «دختران خیابان انقلاب» را بر عهده می‌گیرد. به این ترتیب بازداشت دست کم یکی از این دختران که نرگس حسینی نام دارد، تأئید شده است.

لحظه دستگیری نرگس حسینی

ستوده به خبرنگار وبسایت روزآروز درباره ابعاد حقوقی و قضایی این پرونده گفت‌وگو کرده و خبر داده دادستان برای اتهام نرگس حسینی که احتمالا «تظاهر به عمل حرام در انظار عموم» است،‌ وثیقه سنگین ۵۰۰میلیون‌ تومانی مقرر کرده است.

با این حال ستوده گفته است که با وجود مراجعه به دادسرای ارشاد در خیابان بخارست، هنوز موفق به دیدار با خانم حسینی نشده است.

در طول روز دوشنبه ۹ بهمن، دست کم شش دختر در چند نقطه از مرکز شهر تهران از جمله خیابان انقلاب روی سکو یا بلندی رفته و در حالی که به تأسی از ویدا موحد، روسری خود را بر سر چوبی گرفته بودند، نسبت به قانون حجاب اجباری در ایران اعتراض کردند. تصاویر این زنان جوان به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و زنان دیگری نیز در شهرهای دیگر از جمله اصفهان و مشهد نظیر چنین کاری را انجام دادند.

ویدا موحد زنی ۳۱ ساله که یک فرزند خردسال دارد، درست چند روز پیش از آغاز نا‌آرامی‌های دی ماه گذشته در خیابان انقلاب تهران با بالا رفتن از سکویی روسری خود را سر چوبی بسته و در سکوت به قانون حجاب اجبرای اعتراض کرده بود.

نسرین ستوده نخستین کسی بود که هویت این زن را فاش ساخته و از دستگیری، سپس آزادی او خبر داد. او چند روز پیش در مورد دستگیری ویدا موحد به خبرنگار یورونیوز گفته بود که دلیلی قانونی برای این دستگیری وجود ندارد. در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»

بیشتر بخوانید:

نسرین ستوده به یورونیوز: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد

تصاویر واقعی و گرافیکی ویدا موحد بی‌درنگ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و کارزارهایی با هشتگ «دختر خیابان انقلاب» و «دختر خیابان انقلاب کجاست» در این شبکه‌ها به راه افتاد. با پیوستن دختران دیگری به این حرکت نمادین اعتراضی، از روز دوشنبه ۹ بهمن نیز کارزار تازه‌ای با هشتگ «دختران خیابان انقلاب» به وجود آمده است.

مقام‌های ایران هنوز واکنشی رسمی به این حرکت اعتراضی نشان نداده و مسئولان قضایی نیز اظهار نظری در مورد دستگیری یا آزادی آنان نکرده‌اند. تا کنون تنها منبع اخبار در این زمینه اظهارات نسرین ستوده، برخی شاهدان عینی و شماری از کنشگران مقیم خارج از جمله مسیح علی‌نژاد بوده‌اند.

ادامه اعتراض‌های نمادین

اعتراض زنان جوان ایرانی به حجاب اجباری در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ادامه یافت و تصاویر تازه‌ای از آنان در حال تکرار این حرکت نمادین منتشر شد.

تصاویری نیز از همراهی مردان در این حرکت در فضای مجازی به چشم می‌خورد. تعدادی از این تصاویر را در زیر مشاهده کنید:

دو دختر نبش خیابان رشت در تهران
حرکت اعتراضی نمادین دختری در خیابان توحید اصفهان
حرکت نمادین مردی در حمایت از دختران در خیابان وصال تهران

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدا موحد، نخستین دختر خیابان انقلاب آزاد شد

رونمایی از کتاب «جنگ با من از دور سخن گفته است» اثر فرنگیس حبیبی در پاریس

همسر نسرین ستوده از بازداشت وی خبر داد