Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر یمن در عدن آماده فرار به عربستان است

نخست وزیر یمن در عدن آماده فرار به عربستان است
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فرانسه: جدایی طلبان جنوب یمن کنترل ورودی اصلی کاخ ریاست جمهوری در عدن را بدست گرفته و اعلام کرده اند کسانی که داخل کاخ هستند از این زمان به بعد در حصر خانگی قرار دارند.

آگهی

احمد بن دغر، نخست وزیر یمن برای فرار از کاخ ریاست جمهوری در عدن، دومین شهر بزرگ این کشور، آماده می‌شوند. برخی اخبر حاکی است احمد به دغر و چند تن از وزیران کابینه او قرار است به ریاض بگریزند.

جدایی طلبان جنوب یمن روز سه‌شنبه بعد از سه روز جنگ خونین با نیروهای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که تحت حمایت عربستان سعودی است، کاخ ریاست جمهوری این کشور را به محاصره خود در آوردند. این کاخ که «معشیق» نام دارد، از سوی جامعه بین‌المللی به عنوان مقر رسمی دولت یمن شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جدایی طلبان جنوب یمن کنترل ورودی اصلی کاخ ریاست جمهوری در عدن را به دست گرفته و اعلام کرده‌اند کسانی که داخل کاخ هستند از این زمان به بعد در حصر خانگی قرار دارند.

مهاجمان جدایی‌طلب نگهبانان کاخ ریاست‌جمهوری را مجبور به ترک پست کرده‌اند اما خود وارد کاخ نشده‌اند. خبرگزاری آسوشیتیدپرس به نقل از یک مقام بلندپایه یمنی می‌گوید نیروهای عربستان که از چند ماه پیش به این سو محافظت کاخ ریاست جمهوری را بر عهده دارند، مانع ورود جدایی‌طلبان به این مکان شده‌اند.

از سوی دیگر برخی منابع رسانه‌ای یمنی از موافقت رئیس‌جمهوری با تغییر نخست‌ وزیر خبر داده‌اند.

صالح السید فرمانده نیروهای جدایی طلب گفته است که نیروهای آنها تیپ چهارم نظامی شامل گارد ریاست جمهوری را در عدن تحت کنترل خود دارند.

به گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در درگیری‌های روزهای اخیر میان جدایی‌طلبان جنوب یمن و نیروهای وفادار به منصور هادی ۳۶ نفر کشته و ۱۸۵ نفر مجروح شده‌اند.

جدایی‌طلبان در درگیرهای روزهای اخیر بیشتر مواضع کلیدی شهر عدن را از دست نیروهای منصور هادی خارج کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

درگیری بین جدایی طلبان یمنی با نیروهای وفادار به هادی در عدن

بحران میان جدایی طلبان جنوب یمن و نیروهای منصور هادی که از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حمایت می شود، روز یکشنبه گذشته شدت گرفت که ابعاد تازه ای به درگیری های خونین سه سال اخیر در یمن داده است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که از سال ۲۰۱۵ میلادی در یمن دخالت نظامی کرد، شب گذشته خواستار آتش بس فوری میان دو طرف شد. این ائتلاف تا به این لحظه از برای پایان دادن به درگیری جدید به شیوه نظامی متوسل نشده است.

عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، دوشنبه شب در ریاض جلسه ای را با مشاوران و مقامات سیاسی برگزار کرد و «کودتای جدایی طلبان و اقدامات تروریستی در عدن» را محکوم کرد.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

جدایی طلبان پیشتر از متحدان منصور هادی به شمار می‌رفتند با این حال در ماه‌های گذشته اختلافات با احمد بن دغر، نخست وزیر یمن بر سر آنچه جدایی‌طلبان «فساد مالی» نامیدند بالا گرفت. آنها تهدید کرده بودند که در صورت عدم برکناری نخست وزیر در عدن تحصن می‌کنند.

ضرب‌الاجل تعیین شده توسط «شورای انتقالی جنوب» روز یکشنبه به پایان رسید و پس از آن درگیری‌ها بین جدایی‌طلبان جنوب و نیروهای دولتی در عدن آغاز شد. شماری از قربانیان درگیری‌های روز یکشنبه غیرنظامیان بودند.

گفته می‌شود که امارات متحده عربی که در عین حال از اعضای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است از جدایی‌طلبان جنوب یمن حمایت می‌کند و رهبران جدایی‌طلبان از جمله عیدروس الزبیدی و هانی بن بریک، رئیس و نایب رئیس «شورای انتقالی جنوب» از حمایت ابوظبی برخوردارند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری در عدن؛ ریشه تنش بین جدایی طلبان یمن و نیروهای دولتی چیست؟

یمن؛ برقراری «حالت فوق‌العاده» در عدن و تعیین ضرب‌الاجل برای بركناری دولت

جنگ یمن؛ عکسهایی که عربستان نمی خواهد دیده شوند