Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«دختران خیابان انقلاب» در شهرهای مختلف ایران

«دختران خیابان انقلاب» در شهرهای مختلف ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دوشنبه نهم بهمن دومین دختر خیابان انقلاب با آویزان کردن روسری سفیدش بر سکویی ایستاد که ویدا موحد نخستین بار بر آن ایستاده بود و اندکی بعد تصاویر متعددی از دخترانی که روسری‌های خود را در شهرهای مختلف ایران بر سر چوبی آویزان کرده بودند در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

آگهی

یک روز از از انتشار خبر آزادی ویدا موحد، اولین دختر خیابان انقلاب در صفحه فیس بوک نسرین ستوده، حقوقدان و فعال اجتماعی، دومین دختر خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری روز دوشنبه نهم بهمن بر بالای سکویی در خیابان انقلاب تهران ایستاد که ویدا موحد برای نخستین بار نام «دختر خیابان انقلاب» را بر آن حک کرد.

عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد دختر دیگری بدون حجابی بر موهایش بر همان سکویی ایستاده است که ویدا موحد، معروف به دختر خیابان انقلاب برای نخستین بار و بطور نمادین روسریش را بر سر چوبی گره زد.

برخی از گزارش‌ها و عکس‌های منتشر شده از براه افتادن موجی از «دختران خیابان انقلاب» در خیابان‌های مختلف شهر تهران ودیگر شهرهای ایران خبر می دهد. یکی از آنان در نزدیکی میدان فردوسی بر سکویی مشابهی بالا رفته و روسری سفید رنگش را بر سر چوبی گره زده است.

A post shared by s.a (@s.aein321) on

خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در ایران نیز از بازداشت یکی از دو دختری که در خیابان‌های انقلاب و فردوسی به بالای سکو رفته و روسری خود را به چوب گره زده بودند، خبر داد. صحت این موضوع هنوز از سوی مقامات انتظامی و قضایی ایران تائید نشده است.

بعد از حرکت اعتراضی ویدا موحد ۳۱ ساله که مادر یک کودک ۱۹ ماهه نیز هست، دختران دیگری در شهرهای مختلف و نقاط مختلف تهران با اقدامی مشابه کار او را تکرار کرده بودند با این حال این دومین بار است که دختری بر همان سکویی بالا می رود که ویدا موحد اعتراضش را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید:‌

نسرین ستوده: «دختر خیابان انقلاب» آزاد شده است

نسرین ستوده به یورونیوز: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد 

کاربران شبکه‌های اجتماعی در مواجهه با اقدام دومین دختر خیابان انقلاب همانند همه سوژه های اجتماعی-سیاسی دو دسته شده اند. در توئیتر بیشتر کاربران از اقدام این دختر حمایت کرده اند و تعدادی نیز که بیشتر مشخصاتی نزدیک به جریان های اصولگرا دارند به تمسخر او پرداخته اند.

با این حال در پی دستگیری ویدا موحد و سپس آزادی او که نسرین ستوده وکیل دادگستری خبر آن را منتشر کرد، اقدام این دختر را باید اقدامی توصیف کرد که با آگاهی از احتمال دستگیر شدن و مجازاتی که قانون مجازات اسلامی برای این اقدام در نظر گرفته، انجام شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: «زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»

روسری سفید بکار رفته توسط این دختران معترض با کمپین اعتراضی «چهارشنبه های سفید» مرتبط است که در آن از زنان خواسته شد تا در اعتراض به حجاب اجباری روزهای چهارشنبه روسری سفید بر سر کنند اما این دختران روسری سفید را نه بر سر بلکه بر سر چوب آویزان کردند.

اقدام آنها را می توان هم اعتراض به حجاب اجباری به شیوه ای رادیکال و همزمان اعتراضی صلح آمیز ارزیابی کرد.

با این حال مشخص نیست در صورت گسترش این شیوه از اعتراض، مقامات حکومتی چه واکنشی به آن نشان دهند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدا موحد، نخستین دختر خیابان انقلاب آزاد شد

نماینده مجلس در واکنش به ویدئوی ضرب و شتم یک زن: مامور خاطی تعلیق شد

نسرین ستوده: «دختر خیابان انقلاب» آزاد شده است