Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نسرین ستوده: «دختر خیابان انقلاب» آزاد شده است

نسرین ستوده: «دختر خیابان انقلاب» آزاد شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آزادی ویدا موحد از سوی مقامات قضایی ایران تائید نشده است. از سرنوشت او که پس از انتشار تصاویرش در شبکه‌های اجتماعی در حالی که روسری خود را بر چوبی بسته و بالای سکویی در خیابان انقلاب ایستاده بود به «دختر خیابان انقلاب» مشهور شد، تا یک هفته پیش نیزاطلاع دقیقی در دست نبود.

آگهی

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال اجتماعی از آزاد شدن «دختر خیابان انقلاب» خبر داد. خانم ستوده در حساب کاربری فیس بوک خود نوشته است که در مراجعه به دادسرا برای پیگیری پرونده ویدا موحد مطلع شده که وی آزاد شده است.

این حقوقدان با ابراز خوشحالی از بازگشت این مادر ۳۱ ساله به خانه گفته است: «امیدوارم با پرونده‌سازی قضایی، وی را که از حقی ساده و یقینی استفاده کرده است، مورد اذیت و آزار قرار ندهند. او هیچ کاری نکرده است تا مستحق تعقیب قضایی باشد. دست‌تان را از سر او کوتاه کنید.»

شایان ذکر است این موضوع از سوی مقامات قضایی ایران تائید نشده است. از سرنوشت او که پس از انتشار تصاویرش در شبکه‌های اجتماعی در حالی که روسری خود را بر چوبی بسته و بالای سکویی در خیابان انقلاب ایستاده بود به «دختر خیابان انقلاب» مشهور شد، تا یک هفته پیش نیزاطلاع دقیقی در دست نبود.

بیشتر بخوانید: نسرین ستوده به یورونیوز: دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد

در روزهای آغازین ماه بهمن نسرین ستوده پس از پیگیری و تحقیقات محلی اعلام کرده بود که این این دختر در همان روز «بعد از بازداشت کوتاهی آزاد شده و دوباره بازداشت شده است.» خانم ستوده همچنین گفته بود: «ابتدا او را به کلانتری ۱۴۸ خیابان انقلاب منتقل می‌کنند و برایش پرونده‌ای در دادسرای خیابان خارک تشکیل شده است.»

خانم ستوده پیش از این نیز در گفتگو با یورونیوز فارسی گفته بود که هیچ دلیلی برای بازداشت «دختر خیابان انقلاب» وجود ندارد.  وی با اشاره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی در مورد کشف حجاب زنان در انظار عمومی، این احتمال را مطرح کرده بود که خانم موحد به اتهام دیگری مانند «برهم زدن نظم عمومی» بازداشت شده باشد. نسرین ستوده، حقوق دان و فعال اجتماعی افزوده بود که بر اساس قانون ایران، این زن تنها می‌تواند به دلیل کشف حجاب محاکمه شود، ولی من فکر نمی‌کنم جرم کشف حجاب به او تفهیم شده باشد.

 ویدا موحد حرکت اعتراضی خود به حجاب اجباری را چند روز پیش از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در اوایل دی ماه  انجام داد. 

این در حالیست که عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز یکشنبه از بازداشت بودن ۱۰ نفر از دستگیرشدگان ناآرامی‌های اخیر در ایران از صدور ۹۵ کیفر خواست باری دیگر بازداشت‌شدگان خبر داد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حجاب؛ استراتژی انتشار خبر یک نشست با سه سال تاخیر

«دختران خیابان انقلاب» در شهرهای مختلف ایران

مراسم ادای احترام مقامات کشورهای خارجی به ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد