Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تیلرسون: آمریکا و اروپا کار روی توافق هسته‌ای ایران را آغاز کرده‌‌اند

US Secretary of State Rex Tillerson
US Secretary of State Rex Tillerson Copyright REUTERS/Philippe Wojazer
Copyright REUTERS/Philippe Wojazer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه آمریکا: «گروههای کاری دیدارها را با هدف توافق روی اصول آغاز کرده‌اند، تا دامنه آنچه که تلاش داریم اصلاح کنیم مشخص شود و تعیین شود که تا چه اندازه لازم است ایران را در این گفتگوها مشارکت دهیم.»

آگهی

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز شنبه اعلام کرد که کار برای اصلاح آنچه که واشنگتن نقایص توافق هسته‌ای پنج قدرت بزرگ و ایران می‌داند، آغاز شده است.

آقای تیلرسون این خبر را در ورشو و در آخرین توقف سفر اروپایی خود اعلام کرد و افزود که توانسته است حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان را نیز برای انجام این اصلاحات جلب کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در ماه اکتبر و سپس بار دیگر در اواسط ژانویه سال جاری میلادی اعلام کرد چنانچه اصلاحاتی در توافق هسته‌ای پنج قدرت بزرگ جهان و ایران بوجود نیاید، از این توافق خارج خواهد شد.

بیشتر بخوانید: 

رکس تیلرسون به خبرنگاران گفت: «همیشه قبل از سپیده دم تاریکی است.» او افزود: «گروههای کاری دیدارها را با هدف توافق روی اصول آغاز کرده‌اند تا دامنه آنچه که تلاش داریم اصلاح کنیم مشخص شود و تعیین شود که تا چه اندازه لازم است ایران را در این گفتگوها مشارکت دهیم.»

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی در ازای محدود شدن فعالیتهای هسته‌ای ایران، بخشی از تحریم‌های این کشور لغو و میلیاردها دلار از دارایی‌های تحریم شدۀ آن آزاد شد.

دونالد ترامپ هشدار داده بود که چنانچه شرکای اروپایی این توافق با سخت‌تر شدن شرایط این پیمان موافقت نکنند، بار دیگر تحریم‌های ایران را به اجرا خواهد گذاشت.
آمریکا بویژه خواهان حذف آن بخش از این توافق است که به ایران اجازه می‌دهد به‌تدریج برخی از فعالیتهای اتمی را از سر بگیرد. دونالد ترامپ همچنین خواهان اعمال محدودیت بیشتر در برنامۀ موشکهای بالستیک ایران است.

ایران پیش‌تر هرگونه مذاکره برای اصلاح این توافق را رد کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که توافق هسته‌ای تنها بخش کوچکی از سیاست آمریکا در خاورمیانه است و واشنگتن نگران موضوعات دیگری همچون حمایتهای ایران از شورشیان حوثی در یمن و اقدام تهران در تامین سلاح برای شبه نظامیان در منطقه است.

او افزود: «گروه کاری ما قصد دارد تا با شناسایی زمینه‌های کاری بیشتر با اروپا، رفتارهای بدخواهانه ایران را محدود کند.»

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری ترامپ و تیلرسون؛ ترامپ می گوید تیلرسون «مانند سنگ احمق است»

نیروی هوایی آلمان به جای شرکت‌های سوخت‌رسان به هواپیمای ظریف بنزین رساند

زنگنه: جرات نمی‌کنیم اسم قراردادی را که نزدیک به نتیجه‌گیری است اعلام کنیم