Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

میشل تمر: برزیل دوران رکورد را پشت سر گذاشته و دوباره به منحنی رشد بازگشته است

میشل تمر: برزیل دوران رکورد را پشت سر گذاشته و دوباره به منحنی رشد بازگشته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برزیل باردیگر گرفتار تنش های سیاسی شده است.

برزیل باردیگر گرفتار تنش های سیاسی شده است. لولا، رئیس جمهوری پیشین که اتهام های فساد بر ضد وی در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد، حالا امیدهایش برای بازگشت سیاسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری آینده به کلی رنگ باخته است.

در برنامه گفتگوی جهانی با میشل تمر، رئیس جمهور کنونی برزیل گفتگو کردیم که او نیز خود به فساد و دست داشتن در یک رسوایی بزرگ مالی متهم شده است. در این گفتگو مسئله رونق شکننده اقتصادی و نیز مبارزه ای که از دیر باز بر ضد فساد در برزیل جریان دارد را مورد بررسی قرار دادیم.

یورونیوز: آقای رئیس جمهور به نظر می رسد فساد به یک بیماری مزمن در برزیل تبدیل شده، این درحالیست که خود شما نیز در معرض اتهامهایی از این دست قرار گرفته اید و مانند دو رئیس جمهور پیشین این اتهامات را رد کرده اید. سوالی که مطرح می شود این است که چرا در برزیل اینقدر فساد وجود دارد؟

میشل تمر: «می دانید، مشکل فساد در نوع خود جالب است زیرا تلاشها برای حمله به فساد نتیجه مستقیم آنچیزی است که در قانون اساسی آمده است. اتهام های فساد بسیار ساده مطرح می شوند و هیچ تلاشی برای کنترل این اتهام ها صورت نمی گیرد. به همین دلیل است که این ریفرنس ها در برزیل بسیار بسط پیدا کرده است. شما حتی اشاره کردید من هم هدف همین اتهامات قرار گرفته ام که من بشدت آنها را رد کردم. برزیل هرگز به دلیل اتهام های فساد متوقف نشده است. نکته جالب اینکه در مدت زمان اندکی نقاب از چهره منتقدان من کنار رفت. در این لحظه آنها در زندان به سر می برند. اینها همان افرادی هستند که من را متهم کرده بودند.»

یورونیوز: وقتی با این اتهامات دست و پنجه نرم می کنید به اعتبار شما لطمه وارد نمی شود؟ اینکه شما در رسوایی های اخیر مالی مظنون باشید؟

میشل تمر: «اجازه دهید چیزی به شما بگویم، شما که مقابل من هستید و به حرف هایم گوش می دهید. احتمالا می دانید که طی شش یا هفت ماه گذشته شاهد انتشار این ایده نادرست بودیم که به نظر می رسد منشا اصلی سوالهای شماست. اما این دقیقا دوره ای است که کشور به شدت پیشرفت کرده است. بگذارید از روی آمار صحبت کنیم. مطمئن نیستم که شما در جریان آن باشید. طی سه ماهه آخر سال گذشته ما تمام تلاش خود را برای مقابله با بیکاری انجام دادیم. در همین دوره ۱.۴ میلیون فرصت جدید شغلی ایجاد شد. تولید ناخالص داخلی ما در سال ۲۰۱۶ منفی بود منهای ۳.۳ درصد، در حالیکه سال گذشته به مثبت تبدیل شد. پیش بینی برای سال جاری این است تولید ناخالص داخلی به ۲.۵ یا ۳ درصد افزایش پیدا کند.»

یورونیوز: صحبت های شما را شنیدم. به این موضوع در سوالهای بعدی خواهم پرداخت.اما سوال کنونی من این است که فکر می کنید اعتبار شما در این فضای مملو از فساد و اینکه خودتان نیز در معرض این اتهام ها قرار دارید مخدوش شده است؟

میشل تمر: «بله البته. همین اتهام های جعلی به هر شکل اعتبار من را خدشه دار می کند. اعتبار شخصی من بی شک تحت تاثیر قرار می گیرد و از دیدگاه اخلاقی و نه با لحاظ کردن سمت دولتی به اعتبارم صدمه وارد می شود.»

یورونیوز: خب شما از اقتصاد صحبت می کردید. ما در حال حاضر کمی شاهد بهبود وضعیت هستیم. اما امروز عدم اطمینان و بی ثباتی به طور نسبی در برزیل به چشم می خورد. چشم انداز شما برای سال ۲۰۱۸ چیست؟ آیا شما نسبت به این چشم اندازها خوشبین هستید؟ یا آنکه در خصوص شوک های آینده همچنان نگرانید؟

میشل تمر: «چشم اندازها بسیار مثبت است زیرا در واقع رونق آنقدر هم کند نیست. ما از دولتی صحبت می کنیم که تنها یک سال و هشت ماه از تاسیسش می گذرد نه هشت سال. لطفا آمار و ارقامی را که در اختیار شما گذاشتم و بسیار گویا هستند در نظر داشته باشید. این آمارها به خوبی نشان می دهند که ما دوران رکورد را پشت سر گذاشته ایم. برزیل دوباره به منحنی رشد بازگشته است.»

یورونیوز: کشور شما عضو جامعه اقتصادی مرکوسور است. به نظر می آید کشورهای عضو در آستانه رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا هستند. گرچه دستیابی به این توافق به خصوص از جانب اروپا با مشکلاتی همراه شده است. فکر می کنید این توافق تجاری محقق خواهد شد؟

میشل تمر: «اگر ما این ماه آنرا نهایی نکنیم، توافق بدون شک تا پایان ماه فوریه حاصل خواهد شد. شما درست می گویید، هنوز برخی تردیدها از جانب بعضی کشورهای اروپایی وجود دارد اما این بی میلی ها و مقاومت ها پس از تلاش های جاری در جهت حفظ گفتگو و انجام مراودات میان طرف اروپایی و مرکوسور در حال مرتفع شدن است. بنابر این فکر می کنم توافق تجاری با اتحادیه اروپا به زودی نهایی خواهد شد.»

یورونیوز: ما در باره اوضاع برزیل ازجنبه فساد صحبت کردیم. بسیاری نگرانند که از جنبه اقتصادی شرایط سبب سرخوردگی رای دهندگان شود. در سال انتخابات هستیم و نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه یک شخصیت ضد سیستم، یک نامزد راست افراطی یا یک شخصیت پوپولیست قدرت را در دست گیرد و همه اصلاحاتی را که شما برقرار کرده اید زیر سوال ببرد. این شما را نگران می کند؟

میشل تمر: «من اینگونه فکر نمی کنم. زیرا اصلاحاتی که به اجرا گذاشته شده یک موفقیت واقعی است و هیچ دلیلی وجود ندارد که نامزد آتی انتخابات با آن مخالفت کند. تصور کنید که یک رئیس جمهور یا نامزد انتخابات ریاست جمهوری بخواهد دولت را نقد کند. او بایست بگوید مخالف پایین آمدن کنونی نرخ تورم است درحالیکه نرخ تورم از ۱۰ درصد به ۲.۹ درصد کاهش یافته است. او بایست بگوید مخالف پایین آمدن نرخ بهره است در حالیکه نرخ بهره از۱۴ درصد به ۷ درصد کاهش پیدا کرده است. او همچنین بایست بگوید مخالف تعیین سقف برای هزینه های دولتی است زیرا من می خواهم آزادانه و بدون محدودیت خرج کنم نه آنطور که در بودجه تعیین شده است. او بایست بگوید مخالف جهانی سازی و بهبود وضعیت اشتغال و نقطه مقابل تلاش هایی است که سبب ایجاد میلیون ها و میلیون ها فرصت شغلی شده است.

بنابر این مطمئن هستم که هر فردی در برزیل رئیس جمهور شود از این اصلاحات حمایت خواهد کرد. این به معنی اتخاذ تدابیر پوپولیستی نیست زیرا این سیاست های عوام گرایانه در گذشته بود که ما را به جایی رساند که در آغاز دوره ریاست جمهوری در آن قرار داشتیم. به همین دلیل است که رئیس جمهوری جدید شاید مجبوبیت چندانی نداشته باشد زیرا اقدامات ما برای دراز مدت است.»

یورونیوز: شما اینک در یک وضعیت نامطمئن قرار دارید. رئیس جمهوری با کمترین میزان محبوبیت در تاریخ مدرن برزیل. چرا اینگونه است؟ زمانی که به عملکرد خود رجوع می کنید و با توجه به اینکه در دوره بعد نامزد نخواهید شد، برداشتتان از سمت رئیس جمهوری چیست؟

میشل تمر: «می دانید! من به عنوان سیاستمدار و نیز استاد دانشگاه در کارم بسیار موفق بوده ام. با شما موافقم که مواجه شدن یکباره با اتهام اختلاس به اعتبارم لطمه وارد ساخت و تا حدودی مرا سرخورده کرد. اما این مسئله مانع ادامه فعالیت من نشد و نتوانست من را از نوعی غرور، نه به جهت رئیس جمهور بودن بلکه به دلیل به جای گذاشتن میراثی استثنایی برای نسل های آینده محروم کند. به گونه ای که فاکتور عدم محبوبیت بیش از این نمی تواند عاملی بازدارنده برای من باشد. آنچه برایم اهمیت بیشتری دارد قدرشناسی کنونی است که به تدریج در حال تکامل است و نیز قدرشناسی در آینده.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داووس ۲۰۲۴؛ تقی رحمانی در پاسخ یورونیوز برنامه‌های تازه نرگس محمدی را تشریح کرد

مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴؛ تصاویری از تظاهرات حامیان محیط زیست و مخالفان سرمایه‌داری در داووس سوئیس

داووس ۲۰۲۴؛ آیا مجمع جهانی اقتصاد همچنان جایگاه سابق خود را دارد؟