مخالفان دولت سوریه در گفتگوهای صلح سوچی شرکت نخواهند کرد

UN envoy Staffan de Mistura
UN envoy Staffan de Mistura Copyright REUTERS/Alex Halada/Pool
Copyright REUTERS/Alex Halada/Pool
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان دولت مرکزی سوریه، نشست سوچی را تلاشی از سوی متحدان بشار اسد با هدف «به حاشیه راندن» مذاکرات صلح سازمان ملل می‌دانند.

آگهی

یحیی العریدی، سخنگوی گروه اصلی مخالفان بشار اسد مشهور به «کمیته عالی مذاکرات» اعلام کرد که این گروه در گفتگوهای صلح روسیه که هفته آینده در شهر سوچی برگزار خواهد شد، شرکت نخواهد کرد.

او نشست سوچی را تلاشی از سوی متحدان بشار اسد با هدف «به حاشیه راندن» مذاکرات صلح سازمان ملل توصیف کرد.

دولت‌های غربی و همچنین شماری از دولت‌های عربی معتقدند که مذاکرات صلح سوچی به دنبال ایجاد یک روند صلح جداگانه و تضعیف اقدامات سازمان ملل بوده و درصدد است تا برای بحران سوریه راه حلی پیدا کند که درنهایت برای بشار اسد و متحدانش یعنی ایران و روسیه مناسب‌تر باشد.

خبر عدم شرکت «کمیته عالی مذاکرات» در گفتگوهای سوچی، پس از پایان مذاکرات دو روزۀ وین برگزار شد؛ مذاکراتی که بار دیگر بدون نتیجه‌ای روشن پایان یافت. 

تا کنون ۹ دور از گفتگوها در چهارچوب مذاکرات صلح سازمان ملل برگزار شده است اما در مجموع در این گفتگوها برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه که صدها هزار کشته و ۱۱ میلیون آواره بر جای گذاشته، پیشرفت کمی دیده شده است.

بخش زیادی از این گفتگوها به میزبانی ژنو برگزار شد و موضوعاتی همچون برگزاری انتخابات در سوریه، اصلاح دولت، قانون اساسی جدید و مبارزه با تروریسم به بحث گذاشته شد.

به نظر می‌رسد اکنون پس از هفت سال جنگ داخلی و با توجه به حمایت‌هایی که در این سال‌ها از بشار اسد شد، دیگر رئیس جمهوری سوریه تمایلی به مذاکره با دشمنانش و عقب نشینی از مواضع خود به درخواست شورشیان و گروه‌های مخالف با هدف دست‌یابی به هرگونه راه حل مسالمت‌آمیز ندارد.

در حال حاضر تنها مناطقی در ادلب و همچنین در شرق غوطه در نزدیکی دمشق در کنترل شورشیان مخالف بشار اسد است و نیروهای دولت مرکزی سوریه حملات خود را علیه مواضع مخالفان در این دو منطقه افزایش داده‌اند.

همزمان با تشدید حملات در این مناطق، ترکیه نیز عفرین در شمال سوریه را که در کنترل کردهای «ی پ گ» است آماج حملات خود قرار داده است.

ارتش سوریه و جنگنده‌های روسی در دو ماه گذشته بشدت منطقه تحت کنترل مخالفان در شرق غوطه را بمباران کرده و دهها غیرنظامی را کشته‌اند و اگرچه یکی دیگر از سخنگویان گروه‌های مخالف از تعهد روسیه برای تقویت آتش بس در این منطقه خبر داده بود، اما مشخص نیست پس از موضع جدید «کمیته عالی مذاکرات» مبنی بر عدم شرکت در مذاکرات سوچی، آیا روسیه به تعهدش دربارۀ آتش بس پایبند خواهد ماند یا خیر.

استفان د میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل برای سوریه نیز اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل تصمیم خواهد گرفت که چگونه به دعوت روسیه برای شرکت در نشست سوچی پاسخ دهد. او افزود روسیه اعلام کرده است که نشست سوچی با هدف حمایت از روند صلح سازمان ملل برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابهام بر سر مشارکت دولت سوریه در مذاکرات صلح ژنو

مخالفان سوری در مذاکرات روسیه شرکت نخواهند کرد

بیانه مذاکرات صلح سوریه در آستانه: حمایت از پیشنهاد روسیه برای گفتگوی ملی