مخالفان سوری در مذاکرات روسیه شرکت نخواهند کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مخالفان سوری در مذاکرات روسیه شرکت نخواهند کرد

ائتلاف ملی مخالفان سوری اعلام کرد در مذاکراتی که در روسیه برگزار خواهد شد شرکت نخواهد کرد.

ائتلاف ملی مخالفان دولت سوریه با رد هرگونه مذاکره خارج از نظارت سازمان ملل اعلام کرد در مذاکراتی که با حمایت روسیه و با حضور گروهای مختلف سوری در شهر سوچی روسیه برگزار خواهد شد شرکت نخواهد کرد و در عین حال هدف برگزاری این کنفرانس را به بن بست کشاندن مذاکرات صلح در ژنو بیان کرد.

در همین رابطه محمد مصطفی علوش، از رهبران مخالفان سوری در گفت و گو با خبرگزاری رویترز مذاکرات آینده در تاریخ ۱۸ نوامبر را مذاکره نظام سوریه با خودش عنوان کرد.

از سوی دیگر احمد رمضان سخنگوی ائتلاف نیز در گفت و گو با رویترز گفت: ائتلاف مخالفان سوری در هیچ مذاکره ای خارج از چارچوب ژنو و تحت نظر سازمان ملل شرکت نخواهد کرد.

با این حال وزارت امور خارجه روسیه تصمیم هیات عالی مذاکره کننده سوری برای عدم مشارکت در مذاکرات سوچی را غیرنهایی و غیر قطعی خواند.

روسیه روز گذشته(سه شنبه)اعلام کرد، مذاکراتی را با هدف بازنگری در قانون اساسی سوریه و تصویب اصلاحات سیاسی با حضور تمامی طیف های سیاسی سوری در تاریخ ۱۸ نوامبر در شهر سوچی برگزار خواهد نمود.

بر این اساس از ۳۳ حزب و گروه سیاسی برای حضور در این مذاکرات دعوت به عمل آمده است، در عین حال مسکو هشدار داده است گروه هایی که در این مذاکرات حاضر نشوند از فرایند سیاسی آینده سوریه کنار گذاشته خواهند شد. دعوت از گروه های مختلف سوری همزمان با پایان هفتمین دور از مذاکرات صلح آستانه میان طرف های درگیر صورت گرفت.

بیشتر بخوانید:
مذاکرات صلح آستانه؛ «توافق» بر سر مرزهای مناطق کاهش تنش در سوریه
آغاز دور جدید مذاکرات صلح سوریه در آستانه قزاقستان

از سوی دیگر روسیه از رهبران کرد شمال سوریه نیز برای شرکت در کنفرانس گروه های مختلف سوری دعوت به عمل آورده است.

بدران ژیا کرد از اعضای شورای رهبری حزب اتحاد دموکراتیک که کنترل بخش از مناطق کرد نشین در شمال سوریه را بر عهده دارد با اعلام این خبر به خبرگزاری رویترز گفت: سران و مقامات کرد در شمال سوریه به این کنفرانس که با حمایت مسکو برگزار خواهد شد، دعوت شده اند.

ژیا کرد با بیان اینکه هنوز پاسخ روشنی از سوی مقامات کرد سوری به این دعوت داده نشده است از بررسی این موضوع از سوی سران کرد در شمال سوریه و با رویکردی مثبت خبر داده است.

در واکنش به این اتفاق سخنگوی دولت ترکیه اقدام روسیه در دعوت از این گروه کرد را غیر قابل قبول خواند و اعلام کرد آنکارا تماسهای فوری خود را در واکنش به این رویداد آغاز نموده است.