روسیه: گزارش سازمان ملل درباره حمله شیمیایی به خان شیخون بی‌طرفانه نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
روسیه: گزارش سازمان ملل درباره حمله شیمیایی به خان شیخون بی‌طرفانه نیست

روسیه به گزارش سازمان ملل متحد درباره استفاده گاز سارین توسط نیروهای بشار اسد در حمله شیمیایی به خان شیخون در ماه آوریل سال جاری واکنش نشان داد.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که گزارش سازمان ملل حاوی شواهد قابل تردید و تناقضات زیادی است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در گفتگو با آژانس اینترفاکس گفت: «در این گزارش تناقضات بسیاری دیده می شود. همچنین از شواهد قابل تردید و مدارک تایید نشده استفاده شده است.»

روسیه می گوید تنظیم این گزارش با هدف استفاده ابزاری از آن برای رسیدن به اهداف خاص ژئوپلیتیک صورت گرفته است.

کرملین اعتقاد دارد گاز سارین یافت شده در منطقه خان شیخون به انفجار یک خمپاره مربوط بوده و حمله هوایی ارتش سوریه و بمباران شیمیایی منطقه صحت ندارد.

در مقابل بریتانیا به این موضع مسکو واکنش نشان داد. بوریس جانسون، وزیر خارجه این کشور ضمن متهم کردن روسیه به حمایت از بشار اسد، این موضع را عاملی در جهت از بین بردن تلاش‌ها برای مبارزه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی ارزیابی کرد.

در گزارش روز پنجشنبه سازمان ملل متحد، سوریه مسئول استفاده از گاز سارین در خان شیخون در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۷شناخته شده است. این حمله دست‌کم ۸۰ غیرنظامی از جمله ۳۰ کودک را به کام مرگ کشاند.

سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار اجرای تدابیری قاطع برای مجازات مسئولان این حمله شیمیایی شده است.

انتشار تصاویر خان شیخون پس از این حمله افکار عمومی دنیا را تحت تاثیر قرار داد. ایالات متحده آمریکا چند روز پس از حمله به خان شیخون ۵۹ موشک تاماهاک به پایگاه هوایی شعیرات در غرب استان حمص شلیک کرد.