ابهام بر سر مشارکت دولت سوریه در مذاکرات صلح ژنو

ابهام بر سر مشارکت دولت سوریه در مذاکرات صلح ژنو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نشست پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل برای بحث در مورد سوریه در حالی روز سه شنبه در ژنو برگزار خواهد شد که دولت بشار اسد تاکنون حضور خود در گفتگوهای صلح را تائید نکرده است.

استفان دو میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه با اعلام این خبر ابراز امیدواری کرد که دمشق در نهایت به این گفتگوها بپیوندد.

نشست پنج عضو دائمی شورای امنیت به درخواست فرانسه برگزار خواهد شد. گروه های مخالف دولت سوریه در مذاکرات ژنو حضور خواهند داشت.

گفتگوهای ژنو در حالی برگزار خواهد شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در سوچی میزبان همتایان خود از ترکیه و ایران برای بحث در مورد آینده سوریه بود. مذاکرات سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه تنها دو روز پس از دیدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با ولادیمیر پوتین صورت گرفت.

به گفته استفان دو میستورا در نشست ژنو «بیش از ۲۰۰ نفر» به نمایندگی از جامعه مدنی سوریه حضور خواهند داشت. بنا به اعلام نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه چهار موضوع محور مذاکرات روز سه شنبه خواهد بود: تشکیل «دولتی معتبر، فراگیر و به دور از فرقه گرایی»، تهیه قانون اساسی بر اساس «فرایندی فراگیر»، فراهم سازی زمینه برگزاری انتخابات «زیر نظر سازمان ملل متحد» و گفتگو بر سر «مبارزه با تروریسم».

نماینده سازمان ملل در امور سوریه افزود که پس از شش سال جنگ هزینه بازسازی این کشور «۲۵۰ میلیارد دلار» خواهد بود.

از سوی دیگر سازمان منع سلاح های شیمیایی روز دوشنبه بار دیگر به رژیم سوریه در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی هشدار داد. این سازمان تاکنون سه گزارش در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه طی سالهای اخیر منتشر کرده است.

سازمان منع سلاح های شیمیایی در آخرین گزارش خود نیروی هوایی ارتش سوریه را به حمله به خان شیخون در ماه آوریل (فروردین ماه) گذشته با استفاده از گاز سارین متهم کرده است. دمشق با «کذب» و «سیاسی» دانستن اتهامات وارده آنها را رد می کند.

جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار نفر کشته بر جای گذاشته و میلیون ها نفر را مجبور به ترک محل سکونت خود کرده است.

بیشتر بخوانید:

از مواضع مذاکره کنندگان اپوزیسیون سوریه تا تعداد واقعی نظامیان آمریکایی در سوریه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان دولت سوریه در گفتگوهای صلح سوچی شرکت نخواهند کرد

جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است

از مواضع مذاکره کنندگان اپوزیسیون سوریه تا تعداد واقعی نظامیان آمریکایی در سوریه