Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است

جنگ داخلی سوریه بیش از ۳۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آخرین گزارش سازمان غیردولتی «دیده بان حقوق بشر سوریه» حاکی از آن است که از اواسط ماه مارس سال ۲۰۱۱ تا کنون، دست‌کم ۳۴۳۵۱۱ جان خود را در جریان جنگ داخلی این کشور از دست داده اند.

به گزارش این نهاد – که در لندن مستقر است- ۱۰۲هزار و ۶۱۸ غیرنظامی در جریان درگیری‌های ۶ سال و نیم گذشته جان خود را از دست داده اند. از این میان حدود ۱۹ هزار قربانی کودک و ۱۲ هزار قربانی زن بوده اند.

بنا بر این گزارش، نیروهای نظامی و شبه‌نظامی سوری و خارجی حامی دولت بشار اسد، با ۱۱۹ هزار کشته بزرگترین گروه قربانیان جنگ داخلی را تشکیل می‌دهند: ۶۲هزار سرباز و افسر ارتش، ده‌ها هزار نفر از نیروی شبه نظامی وفادار به دولت اسد (موسوم به دفاع الوطنی) و ۱۵۵۶ نفر از شبه نظامیان حزب‌الله این بخش از قربانیان را تشکیل می‌دهند.

در طول مدت زمان مشابه، حدود ۵۹ هزار نفر از شبه‌نظامیان گروه‌های کوچک و بزرگ شورشی، جان خود را در نبردها با ارتش سوریه و یا با یکدیگر، از دست داده اند.

رامی عبدالرحمن، مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت که بیش از ۶۲۲۰۰ نفر از جنگجویان گروه‌های جهادگرا در جریان جنگ داخلی حدود ۷ ساله این کشور کشته شده اند. با این حال آقای عبدالرحمن اشاره ای به نام این گروه‌های جهادگرا نکرده و مشخص نیست این آمار مختص تلفات داعش است یا جبهه نصرت و دیگر گروه‌های اسلام‌گرای افراطی را هم در بر می‌گیرد.

این گزارش که حاکی از افزایش شمار تلفات جنگ سوریه است در حالی منتشر می شود که طی چند روز آینده مذاکرات صلح در ژنو آغاز خواهد شد.

نیروهای دولتی سوریه در دو سال گذشته با حمایت روسیه و نیروهای دموکراتیک با حمایت ایالات متحده نیز حملات موازی و جداگانه‌ای را به شهر های اصلی تحت کنترل گروه داعش در شهرهای رقه و دیرالزور صورت دادند. آقای عبدالرحمن، درباره مناطق کاهش تنش گفت: «اگرچه برپایی این مناطق تعداد تلفات غیر نظامیان را در این نواحی کاهش داد اما حملات شدید علیه داعش در مناطق دیگر باعث کشته شدن غیر نظامیان بیشتری شد.»

دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می گوید که آمار و ارقام گزارش خود را از طریق شبکه وسیعی از منابع خود در نیروهای مسلح، نهادهای دولتی و پزشکی و همچنین فعالان سوری بدست آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشت سال جنگ در سوریه؛ بیش از ۳۷۰ هزار تن از جمله ۲۱ هزار کودک کشته شدند

ابهام بر سر مشارکت دولت سوریه در مذاکرات صلح ژنو

ارتش سوریه آخرین پایگاه داعش را باز پس گرفت