Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جد بزرگ وزیرخارجه بریتانیا زن مومیایی سوئیسی است

Mummy - Boris Johnson
Mummy - Boris Johnson
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جسد زن مومیایی که چهار دهه پیش در کلیسایی در بازل سوئیس کشف شد جد بزرگ بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیاست.

آگهی

معمای هویت زن مومیایی که در سال ۱۹۷۵ در زمان بازسازی کلیسای بازل سوئیس کشف شده بود، سرانجام حل شد. این جسد مومیایی متعلق به جد بزرگ بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا است.

چرا جسد این زن مومیایی بود و چه زمانی درگذشت؟

این جسد تقریبا سالم در تابوتی با کیفیت قرار داشت و پس از مرگ بر تن او لباس‌های شیک پوشانده شده بود. اما هیچ سنگ قبر یا نشانی برای شناخت هویتش وجود نداشت.

جسد این زن مملو از جیوه بود، ماده‌ای که از ۱۶ تا ۱۹ میلادی برای درمان سفلیس استفاده می‌شد. جیوه ماده‌ای بسیار سمی و کشنده است اما ظاهرا به همین دلیل جسد این زن سالم مانده بود.

زن مومیایی که بود؟

بازل در قرن شانردهم و هفدهم میلادی شهری تجاری و ثروتمند بود و بندر رودخانه راین از آنزمان تا کنون دروازه مبادلات کالا از سراسر اروپا به این شهر بوده است.

مورخان محلی می‌دانستند که اعضای درگذشته خانواده‌های ثروتمند شهر در اطراف کلیسای بارفوسر دفن شده‌اند. اکثر آنها دارای سنگ قبر و نشان بودند اما این مومیایی همچنان بی‌نام و نشام بود.

استخراج دی‌ان‌ای از جسد زن مومیایی

دانشمندان توانستند با استفاده از تکنیک‌های جدید از انگشت پای این جسد نمونه برای تست دی‌ان‌ای جمع‌آوری کنند.

با استخراج و آزمایش دی‌ان‌ای این محققان دریافتند که زن مومیایی یکی از اعضای خانواده بیشف بوده و با احتمال ۹۹.۸٪ جد بزرگ بوریس جانسون است.

با بررسی شجره خاندان بیشف، دانشمندان دریافتند که این جسد متعلق به آنا کاتارینا بیشف است. زنی ثروتمند که در سال ۱۷۱۹ زاده و در سال ۱۷۸۹ براثر ابتلاء به سفلیس درگذشت. 

این زن با یک خادم کلیسا ازدواج کرده و دارای هفت فرزند بود. اما تنها دو فرزند وی به سن بزرگسالی رسیدند که یکی از آنان با یک نجیب‌زاده آلمانی تبار از خاندان فون پففل ازدواج کرد.

دانشمندان پنج نسل بعد، ماری لوئیس فون پففل را از این خاندان یافتند که با استنلی فرد ویلیامز ازدواج کرد. دختر آنها ایوون، با «عثمان ویلفرد جانسون کمل» ازدواج کرد که در نهایت پسر این دو استنلی جانسون، پدر «بوریس جانسون» وزیر امورخارجه بریتانیا است.

واکنش بوریس جانسون درباره جسد مومیایی جد بزرگش

وزیر امورخارجه بریتانیا در حساب توئیتری خود نسبت به این یافته دانشمندان ابراز خرسندی کرد.

وی روز پنجنشنبه در توئیتر خود با بازی با کلمه «مامی» که می‌تواند به معنای مومیایی و هم مادربزرگ باشد، نوشت: «بسیار از شنیدن خبر مادر(مومیایی) بزرگم هیجان زده‌ام. فردی پیشگام در زمینه سلامت جسمی. افتخار می‌کنم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

استنلی جانسون، پدر وزیر امورخارجه نیز به بی‌بی‌سی جهانی گفت که یافتن این ارتباط توسط دانشمندان «بسیار درخشان‌» بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف آرامگاه ۴۴۰۰ ساله یک کاهن زن در مصر

کشف دو مقبره باستانی جدید در مصر

کشف هفده جسد مومیایی در مصر