کشف دو مقبره باستانی جدید در مصر

کشف دو مقبره باستانی جدید در مصر
نگارش از Euronews

بجز مومیایی‌ها و اسکلت‌ها، اشیایی نظیر ماسک‌های چوبی رنگی، گلدان‌های سفالی و ۴۵۰ مجسمه نیز در این آرامگاه‌ها کشف شد.

مصر روز شنبه از کشف دو مقبره باستانی کوچک با قدمت ۳۵۰۰ سال در جنوب شهر توریستی اقصر خبر داد.

این مقبره‌ها در ساحل غربی رود نیل و در گورستان ذراع ابوالنجا متعلق به خانواده‌ شاهان و نجیب‌زادگان مصر باستان، در شهرستان تبس کشف شده است که به داشتن قصرها و مقبره‌های باستانی از قرون مختلف مصر شهرت دارد.

هنوز مشخص نیست که اسکلت‌های دفن شده متعلق به چه کسانی است اما وزارت میراث باستانی مصر می گوید که این اسکلت‌ها به دودمان هجدهم مصر ۱۲۹۲ تا ۱۵۵۰ پیش از میلاد تعلق دارند.

وزیر میراث فرهنگی مصر با استثنایی خواندن این کشف گفت: «مقبره‌های خصوصی دودمان هجدهم قبلا هم کشف شده بود اما این اولین بار است که وارد دو مقبره می‌شویم.»

وی افزود که این کشف می‌تواند کمک بزرگی به احیای گردشگری مصر کند. صنعت توریسم مصر پس از درگیری‌های انقلاب سال ۲۰۱۱ و کناره‌گیری حسنی مبارک در این کشور دچار افت چشمگیری شد.

به گفته این وزارتخانه یکی از این آرامگاه‌ها محوطه ای با دیوارهای خشت خام و سنگ دارد و محل قبرها در فضایی ۶ متری واقع شده است. مقبره دیگر دارای پنج ورودی و یک سالن مستطیلی است و قبر‌های آن در قسمت شمالی و جنوبی واقع شده‌اند.

در میان اشیا کشف شده در این ارامگاه‌ها، ماسک‌های چوبی رنگی، گلدان‌های سفالی و ۴۵۰ مجسمه وجود دارد و مومیایی پیچیده شده در کتان کشف شده در این مقبره بنظر متعلق به یک مقام عالیرتبه از دودمان هجدهم مصر است.

مطالب مرتبط