غلظت گردوغبار در اهواز بالاتر رفت و در ترکیه ماردین را سرخ کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
  غلظت گردوغبار در اهواز بالاتر رفت و در ترکیه ماردین را سرخ کرد

توده گرد و غبار روز جمعه استان مادرین ترکیه را سرخ کرد. همزمان در استان خوزستان ایران میزان غلظت گرد و خاک به ۶۶ برابر حد مجاز افزایش پیدا کرد.

توده‌ای سرخ رنگ از گرد و غبار امروز ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) بخشی استان ماردین ترکیه را در بر گرفت. این اتفاق در ویدئویی که از پشت بام خانه‌ای در شهر «نصیبین» واقع در جنوب شرقی ترکیه ضبط شده به تصویر کشیده شده است. 

به گزارش رسانه‌های محلی ترکیه این غبار در طول روز این منطقه را پوشانده بود و باعث لغو پروازهای ماردین شد.

این اتفاق منشاء خارجی دارد و دلیل آن باد شدیدی است که باعث هدایت ریزگردهای سوریه و عراق به سمت ترکیه شد. این توده غبارآلود با بارانی گل آلود همراه شد و منطقه را در مه و تاریکی فرو برد.

گردوغبار در اهواز؛ ۶۶ برابر حد مجاز

از سوی دیگر در استان خوزستان ایران هم غلظت گرد و غبار معلق در هوا بسیار بالا رفته است به طوریکه این میزان در شهر اهواز، به ۶۶ برابر حد مجاز رسیده است. 

با گرد و غباری که شهر را فرا گرفت بسیاری از پروازهای فرودگاه اهواز دچار مشکل شدند و طبق گزارش رسانه‌های ایران، تمامی مدارس اهواز  هم فردا شنبه (۳۰ دی ۱۳۹۶) تعطیل است.

مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان با صدور اطلاعیه‌ای از تداوم گرد و خاک با منشا محلی و خارجی در مناطقی از استان در روز شنبه خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: «اثرات ناشی از گرد و خاک شدید کانون‌های داخلی و همچنین فعال شدن کانون‌های گرد و خاک بر روی کشور عراق، در روز شنبه باعث کاهش دید افقی و کیفیت هوا در مناطق غربی و مرکزی استان می‌شود.»

در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ میلادی و بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره آلودگی هوا، اهواز جایگاه آلوده ترین شهر جهان را کسب کرده بود و از آن زمان شرایط آلودگی و معضل ریزگردها در استان خوزستان و مخصوصا شهر اهواز به مراتب بدتر شده است.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید