اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی، این بار در شركت ملی نفت ایران

اختلاس ۱۰۰ میلیارد تومانی، این بار در شركت ملی نفت ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خزانه‌دار بخش «مدیریت اكتشاف شركت ملی نفت ایران» از سال های ۱۳۸۸ تا سال جاری، رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان را اختلاس کرده و از كشور خارج شده است.

آگهی

رسانه‌های ایران از كشف یک تخلف مالی گسترده در یكی از پست‌های مدیریتی زیر مجموعه شركت ملی نفت ایران‌ خبر دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، خزانه‌دار بخش «مدیریت اكتشاف شركت ملی نفت ایران» از سال های ۱۳۸۸ تا سال جاری، رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان را اختلاس کرده و از كشور خارج شده است.

بر اساس گزارش‌ها این فرد، پس از اطلاع یافتن از آغاز بررسی تخلفات، ابتدا به كشور تركیه گریخته و محتمل است از آنجا راهی كانادا شده باشد. بنابر گزارش های موجود این فرد كه دارای اقامت كشور كانادا است، فعالیت های مجرمانه خود را از سال ۱۳۸۸ در شركت ملی نفت آغاز کرده بود.

هرچند رقم این اختلاس مالی از سوی برخی رسانه ها حدود «یكصد میلیارد تومان» اعلام شده است اما منبع آگاه روزنامه ایران می‌گوید که «این احتمال وجود دارد که با اتمام بررسی‌ها رقم اختلاس بیشتر یا حتی کمتر باشد. بدین جهت بیان کردن عدد در شرایط فعلی تنها در حد گمانه‌زنی است.»

بیژن زنگنه دستور برکناری تعدادی از مدیران شرکت ملی نفت را صادر کرد

كسری نوری، رئیس روابط عمومی وزارت نفت با تأیید خبر این اختلاس که در یکی از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت رخ داده است، در تشریح ابعاد آن گفت: «مسوولان امور مالی مدیریت اکتشاف در بررسی اسناد مالی خود با تخلف انجام شده توسط یکی از کارمندان امور مالی مواجه شدند که بلافاصله موضوع را به مراجع اطلاعاتی و قضایی گزارش دادند.»

رئیس روابط عمومی وزارت نفت همچنین اضافه کرد كه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران دستور داده است تا تحقیقات دقیق برای روشن شدن ابعاد موضوع و میزان مبلغ سوء استفاده شده صورت گیرد. همچنین به دستور وزیر نفت، تعدادی از مسوولان ذیربط که در انجام مسوولیت‌هایشان بی‌دقتی و اهمال کرده‌اند نیز برکنار شده اند.

گمانه زنی ها

یک منبع آگاه در این خصوص به روزنامه ایران گفت كه تیم‌های کارشناسی وزارت اطلاعات و قوه قضائیه در حال بررسی این پرونده هستند تا بتوانند اطلاعات دقیق‌تری، از این ماجرا به دست بیاورند.

به گفته این مقام آگاه، تیم‌های کارشناسی در مورد این مساله تحقیق می‌کنند که آیا مسئول خزانه‌داری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت، در طرح و انجام این سوء‌استفاده مالی تنها بوده است و یا همدستانی با وی در انجام این اختلاس همکاری کرده‌اند.

یک منبع مطلع و نزدیک به مدیریت اكتشاف در تشریح ابعاد این تخلف مالی به یورونیوز اینطور توضیح داد كه دلیل اصلی بروز این تخلف، عدم توجه به اصول كنترل‌ داخلی بخصوص «تفكیك وظایف» و نبود «سازكارهای موثر نظارتی» بوده است. از قرار معلوم فرد مظنون بطور همزمان مسئولیت های موازی داشته و در واقع مسئول نظارت بر کار خود بوده؛ مسئله ای که تا حد زیادی هموار کننده فعالیت های او بوده است. نامبرده همواره سعی داشته تا با حضور مستمر در محل کار خود و مدیریت و حل و فصل انفرادی وظایف، مانع پی بردن احتمالی همکاران به فعالیت های غیرقانونی اش شود تا جایی که حتی در سال های اخیر به ندرت به مرخصی می رفته است.

بیشتر بخوانید:

محمودرضا خاوری به سی سال زندان و ۳ میلیون دلار جریمه محکوم شد

دادستان کل ایران ۱۳ مدیر دوتابعیتی را به وزارت اطلاعات معرفی کرد

شرکت نفت و گاز پارس: انتقال پول از مسائل اصلی قرارداد توتال با ایران است

شركت مدیریت اكتشاف از زیر مجموعه‌های شركت ملی نفت است. اکتشاف و ارزیابی فنی-اقتصادی ذخایر جدید نفت و گاز در تمامی حوزه‌ها با هدف کشف میادین جدید نفتی گاز در مناطق نفتی به منظور تأمین نفت و گاز از مسئولیت‌های این شركت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنگنه: جرات نمی‌کنیم اسم قراردادی را که نزدیک به نتیجه‌گیری است اعلام کنیم

تخلفات مالی-نفتی احمدی‌نژاد در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد

از زمین‌خواری تا درآمد ماهانه میلیاردی از هتل؛ از فساد مالی منتسب به کاظم صدیقی چه می‌دانیم؟