اعلام جنگ داعش به حماس؛ ریشه نزاع در چیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
a propaganda video by the Sinai branch of the Islamic State
a propaganda video by the Sinai branch of the Islamic State   -  کپی رایت  SITE Intelligence Group

جنگجویان وفادار به گروه داعش در شبه جزیره سینای مصر اخیرا ضمن انتشار ویدئوی اعدام فردی که همکار حماس معرفی می کردند به این گروه فلسطینی اعلام جنگ کردند.

داعش در این ویدئو حماس را به سرکوب هواداران خود در نوار غزه و عدم توفیق در جلوگیری از به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا متهم کرده است.

این ویدئوی ۲۲ دقیقه ای با تصاویری از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که در حال اعلام به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل است، آغاز می شود. هر چند داعش و حماس در سالهای گذشته نیز روابط پرتنشی داشتند اما آخرین ویدئوی منتشرشده و اعلام جنگ به حماس می تواند فصل جدیدی را در روابط دو گروه رقم بزند.  

اختلافات راهبردی و عملیاتی داعش با حماس

تفاوت اصلی حماس با داعش را می توان در ماهیت و هدف متفاوت دو گروه جستجو کرد. حماس گروهی فلسطینی است که هدف اصلی خود را مبارزه با اسرائیل می داند. در مقابل اهداف جنگجویان داعش در شبه جزیره سینا هماهنگ با دیگر اعضای این گروه افراط گرا در سوریه و عراق و دیگر کشورها است.

این دو گروه فارغ از اختلاف دیدگاه از حدود یک سال پیش در کشمکش با یکدیگر هستند. گروه حماس از آن زمان و در راستای بهبود روابط خود با مصر ضمن نظارت بیشتر بر مرز نوار غزه با شبه جزیره سینا سرکوب هواداران داعش در منطقه تحت کنترل خود را آغاز کرد.

هر چند گروه حماس خود از سوی اسرائیل و آمریکا گروهی «تروریستی» معرفی می شود اما این گروه فلسطینی طی ماههای گذشته بهبود روابط با مصر و تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس را در دستور کار داشت.

در مقابل جنگجویان گروه داعش در شبه جزیره سینا رویکردی متفاوت را دنبال می کنند. آنها در ماههای اخیر چند حمله در خاک مصر ترتیب دادند. یکی از این حملات حمله اواخر ماه نوامبر (اوایل آذر) به مسجد الروضه در شبه جزیره سینا بود که بیش از ۳۰۰ کشته بر جا گذاشت.

گروه داعش در ویدئوی خود حماس را به قدم برداشتن در راه «کافران غربی» متهم کرده است. یکی دیگر از انتقادات داعش نیز رابطه حماس با مصر، ایران، حزب الله لبنان و دیگر گروههای شیعه است.

بیشتر بخوانید:

شمار قربانیان حمله به مسجد روضه در سینای مصر به ۳۰۵ نفر رسید

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیامد رویارویی داعش با حماس چه خواهد بود؟

گروه حماس در واکنش به ویدئوی اعلام جنگ ستیزه جویان داعش در شبه جزیره سینا از آن به عنوان یک «محصول صهیونیستی» یاد کرده است. این گروه همچنین طی روزهای گذشته تلاش کرده است اعلام جنگ داعش را «کم اهمیت» جلوه دهد.

با این حال با توجه به حضور پررنگ جنگجویان داعش در شبه جزیره سینا اعلام جنگ این گروه به حماس می تواند پیامدهایی در نوار غزه به دنبال داشته باشد. برخی تحلیلگران بر این باورند که از این پس یکی از برنامه های احتمالی داعش در نوار غزه می تواند حمله به اعضای حماس و مراجع قضایی و امنیتی این گروه باشد. احتمال حمله داعش به شیعیان و مسیحیان در نوار غزه نیز منتفی نیست.

از سوی دیگر بنا به برخی تحلیلها گروه داعش هر چند نفوذ گسترده ای در نوار غزه ندارد اما می تواند با تشویق هواداران خود به پرتاب راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل برای حماس دردسر ایجاد کند. اسرائیل همواره به پرتاب راکت از نوار غزه واکنش نشان داده است. از نظر تل آویو مسئولیت پرتاب راکت از نوار غزه حتی اگر توسط طرفداران داعش صورت گیرد، حماس خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

آنچه در باره حمله تروریستی به مسجد الروضه در مصر می دانیم