بمب‌گذاری در خودروی شخصی یک عضو حماس در جنوب لبنان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
bomb wounded  member of Palestinian Hamas in the lebanon Sidon
bomb wounded member of Palestinian Hamas in the lebanon Sidon   -   کپی رایت  REUTERS

   محمد حمدان، یکی از مسئولان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز شنبه ۱۴ ژانویه/۲۴ دی بر اثر انفجار یک بمب‌ در شهر صیدا در جنوب لبنان به شدت زخمی شد.

بنا به اعلام یک مقام امنیتی لبنان، بمب در زیر خودروی آقای حمدان جاسازی شده بود.

دفتر حماس در لبنان با صدور بیانیه‌ای بدون اشاره به نام محمد حمدان اعلام کرد «یکی از اعضای سازمان بر اثر انفجار بمب به شدت از ناحیه پا مجروح شده است. خودروی وی از بین رفته و ساختمان محل اقامت وی هم به شدت آسیب دیده است.»

حماس می‌گوید نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که صهیونیست‌ها (اسرائیل) مسئول این انفجار بودند.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آگاه در جنبش حماس گزارش کرده که محمد حمدان، معروف به ابوحمزه، یکی از مسئولان امنیتی محلی است.

از دهه ۱۹۵۰ میلادی، ده‌ها هزار آواره فلسطینی در لبنان زندگی می‌کنند. بسیاری از آن‌ها در ۱۲ اردوگاه پراکنده در خاک کشور همسایه به سر می‌برند. بر اساس یک موافقتنامه قدیمی میان رهبران گروه‌های مسلح فلسطینی و دولت لبنان، نیروهای مسلح و ماموران امنیتی کشور میزبان وارد اردوگاه‌های پناهجویان نمی‌شوند و ‍تامین امنیت اماکن مسکونی آوارگان بر عهده نیروهای فلسطینی است.

در سال‌های گذشته بسیاری از اردوگاه‌های آوارگان صحنه رویارویی‌های مرگبار میان سازمان‌های مسلح «سنتی» فلسطینی و گروه‌های اسلام‌گرای افراطی جدید بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید