خلع سلاح حماس و قطع رابطه با ایران پیش شرط نتانیاهو برای صلح با فلسطینیان

خلع سلاح حماس و قطع رابطه با ایران پیش شرط نتانیاهو برای صلح با فلسطینیان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنیامین نتانیاهو روز شنبه ضمن رد هرگونه مصالحه ساختگی با فلسطینیان بر ضرورت خلع سلاح شاخه مسلح جنبش اسلامگرای حماس، قطع ارتباط با ایران و به رسمیت شناختن کشور اسرائیل تاکید کرد.

در حالیکه به نظر می آید گروه های فلسطینی بار دیگر درتلاشند تا به یک دهه اختلاف و چند دستگی پایان دهند ، نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه ای تصریح کرد: «ما خیلی ساده و صریح به آنهایی که در پی چنین آشتی هستند، می گوییم کشور اسرائیل را به رسمیت بشناسید، شاخه مسلح حماس را برچینید و ارتباط با ایران، کشوری که خواهان نابودی ما است را قطع کنید.»

PM Netanyahu said #Israel would reject any reconciliation deal between the two leading #Palestinian factions.https://t.co/RWS49TaY4g

— Daily Times (@dailytimespak) October 3, 2017

این نخستین واکنش دولت اسرائیل پس از بدست گرفتن کنترل نوار غزه توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی است. این منطقه پیشتر به تنهایی توسط حماس، یکی از بزگترین دشمنان اسرائیل کنترل می شد.

تشکیلات خودگردان فلسطین، موجودیتی که از سوی جامعه بین الملل با پیش فرض تشکیل کشور مستقل فلسطینی شامل نوار غزه و کرانه باختری رود اردن، به رسمیت شناخته شده، سال ۲۰۰۷ توسط حماس از اداره غزه کنار گذاشته شد. حماس از سال ۲۰۰۸ تاکنون سه بار با اسرائیل وارد جنگ شده است.

سفر روز دوشنبه رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی به غزه که برای نخستین بار طی دو سال گذشته انجام شد در چارچوب تلاش ها برای حل و فصل اختلافات میان جنبش فتح و حماس صورت گرفته است.

حماس پیشتر از انحلال کمیته اداری غزه با هدف تحقق آشتی خبر داده بود. گروه فلسطینی حماس این اقدام را زمینه ساز انتقال اداره امور منطقه به دولت وفاق ملی اعلام کرده است.

Cash-strapped #Hamas reconciles with Palestinian Authority in #Gaza as Qatar blockade begins to bitehttps://t.co/My2F4JVhAJpic.twitter.com/H8DEOqccIb

— The Week UK (@TheWeekUK) October 3, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار ساختمانی در غزه دو کشته برجای گذاشت

بمب‌گذاری در خودروی شخصی یک عضو حماس در جنوب لبنان

حماس: «آماده تشکیل دولت آشتی هستیم»