خلع سلاح حماس و قطع رابطه با ایران پیش شرط نتانیاهو برای صلح با فلسطینیان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خلع سلاح حماس و قطع رابطه با ایران پیش شرط نتانیاهو برای صلح با فلسطینیان

بنیامین نتانیاهو روز شنبه ضمن رد هرگونه مصالحه ساختگی با فلسطینیان بر ضرورت خلع سلاح شاخه مسلح جنبش اسلامگرای حماس، قطع ارتباط با ایران و به رسمیت شناختن کشور اسرائیل تاکید کرد.

در حالیکه به نظر می آید گروه های فلسطینی بار دیگر درتلاشند تا به یک دهه اختلاف و چند دستگی پایان دهند ، نخست وزیر اسرائیل با انتشار بیانیه ای تصریح کرد: «ما خیلی ساده و صریح به آنهایی که در پی چنین آشتی هستند، می گوییم کشور اسرائیل را به رسمیت بشناسید، شاخه مسلح حماس را برچینید و ارتباط با ایران، کشوری که خواهان نابودی ما است را قطع کنید.»


این نخستین واکنش دولت اسرائیل پس از بدست گرفتن کنترل نوار غزه توسط تشکیلات خودگردان فلسطینی است. این منطقه پیشتر به تنهایی توسط حماس، یکی از بزگترین دشمنان اسرائیل کنترل می شد.

تشکیلات خودگردان فلسطین، موجودیتی که از سوی جامعه بین الملل با پیش فرض تشکیل کشور مستقل فلسطینی شامل نوار غزه و کرانه باختری رود اردن، به رسمیت شناخته شده، سال ۲۰۰۷ توسط حماس از اداره غزه کنار گذاشته شد. حماس از سال ۲۰۰۸ تاکنون سه بار با اسرائیل وارد جنگ شده است.

سفر روز دوشنبه رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی به غزه که برای نخستین بار طی دو سال گذشته انجام شد در چارچوب تلاش ها برای حل و فصل اختلافات میان جنبش فتح و حماس صورت گرفته است.

حماس پیشتر از انحلال کمیته اداری غزه با هدف تحقق آشتی خبر داده بود. گروه فلسطینی حماس این اقدام را زمینه ساز انتقال اداره امور منطقه به دولت وفاق ملی اعلام کرده است.