خبرنگار ان بی سی: طبقه متوسط پاکستان طرفدار آمریکاست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خبرنگار ان بی سی: طبقه متوسط پاکستان طرفدار آمریکاست

پس از کاهش کمک‌های مالی آمریکا به پاکستان، اسلام آباد واشنگتن را به «خیانت» متهم کرد و گفت که ایالات متحده «بازی دوگانه‌ای در مبارزه با تروریسم» در پیش گرفته است.

خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت که آمریکا «نه مانند یک متحد و نه دوست» عمل کرده است. وی افزود: «آمریکا دوستی است که همیشه خیانت می‌کند.»

اختلاف دو کشور بر سر چیست؟

در این باره با واج خان، خبرنگار شبکه تلویزیونی ان بی سی در اسلام آباد گفتگو کرده‌ایم. او درباره ریشه اختلاف میان دو کشور می‌گوید: «رئیس جمهوری آمریکا ادعا می‌کند که ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده، اما در واقع این حجم از کمک هرگز دریافت نشده است. در مقابل پاکستان این عدد را به چالش می‌کشد و معتقد است که ۱۲۰ میلیارد دلار در مبارزه با تروریستم هزینه کرده، علاوه بر اینکه ۷۰ هزار غیرنظامی و ۷ هزار نظامی نیز در این راه جان خود را از دست داده‌اند.»

مبارزه مشترک، اهداف متفاوت 

واج خان درباره مبارزه مشترک اسلام آباد و واشنگتن با گروه‌های تندرو نظیر القاعده و طالبان در افغانستان می‌گوید: «از سال ۲۰۰۱ به بعد دشمن مشترک هر دو کشور بود و هر دو طرف نیز در مبارزه با این گروه تلاش قابل توجهی انجام دادند. اما نگاه پاکستانی‌ها به آینده کاملا متفاوت است. آنها به طالبان به عنوان یک بازیگر بالقوه سیاسی در افغانستان نگاه می‌کنند، یه عنوان مثال به عنوان گروهی تاثیرگذار در انتخابات سال ۲۰۱۹ افغانستان؛ اما آمریکایی‌ها قصد دارند طالبان را پیش از کشاندن به پای میز مذاکره تضعیف کنند.»

روابط آمریکا و پاکستان در آینده

خبرنگار ان بی سی در پاکستان درباره آینده روابط دو کشور می‌گوید: «رها و منزوی کردن یا حتی مجازات مالی پاکستان در گذشته بی نتیجه بوده و احتمالا این بار هم نتیجه‌ای نخواهد داشت. با این وجود انتظار می‌رود که آمریکا حملات پهپادها را افزایش دهد. اما در واقع پاکستان ابزار بیشتری در اختیار دارد. آنها خطوط اتصالاتی حیاتی را کنترل می‌کنند که محور ارسال لجستیک به افغانستان است. نکته دیگر اینکه طبقه متوسط پاکستان تمایلات آمریکایی دارند، مثلا فیلم‌های آمریکایی نگاه می‌کنند. اکثریت پاکستانی‌های عادی طرفدار آمریکا هستند و ساز مخالفی که اکنون آمریکا می‌زند برای بسیاری از آنها حساسیت برانگیز نیست.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید