Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا سال ۲۰۱۸ برای نبرد با طالبان در افغانستان تعیین کننده خواهد بود؟

آیا سال ۲۰۱۸ برای نبرد با طالبان در افغانستان تعیین کننده خواهد بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«طالبان در حال قوی تر شدن است، دولت در حال عقب نشینی است و روزانه کنترل برخی مناطق را به طالبان واگذار می‌کند.»

آگهی

فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه خواستار تغییر راهبرد ارتش افغانستان در سال ۲۰۱۸ میلادی برای دستیابی به موفقیت‌های جدید در نبرد با گروه طالبان شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس جوزف ووتل، ژنرال چهار ستاره ارتش آمریکا از احتمال تشدید درگیری‌ها در افغانستان پس از افزایش شمار نیروهای آمریکایی در این کشور سخن گفت.

به نظر می رسد هدف ارتش آمریکا افزایش فشارها بر طالبان در جریان زمستان پیش از عملیات تهاجمی علیه این گروه در فصل بهار باشد.

جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان ماه گذشته گفته بود پنتاگون به زودی هزاران مستشار دیگر به افغانستان اعزام خواهد کرد. به گفته این مقام ارتش آمریکا بیش از هزار مستشار نظامی هم اکنون در افغانستان حضور دارند و این رقم «به شکل چشمگیری» در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت.

عبدالجبار قهرمان، یکی از فرماندهان بازنشسته ارتش افغانستان که تا سال ۲۰۱۶ فرستاده نظامی ویژه دولت این کشور به ولایت هلمند بود اخیرا به روزنامه «نیویورک تایمز» گفته بود: «طالبان در حال قوی تر شدن است، دولت در حال عقب نشینی است و روزانه در حال واگذاری کنترل برخی مناطق به طالبان است.»

گروه طالبان پس از دخالت نظامی آمریکا در افغانستان و از دست دادن قدرت در این کشور توانسته است به حیات خود ادامه دهد. از سوی دیگر این گروه همچنان قادر به انجام حملاتی در شهرهای مختلف از جمله کابل است. با این حال بنا به تحلیل منتشر شده در نشریه «فارن افرز» (Foreign Affairs) این گروه نقاط ضعفی نیز دارد: دیدگاه فکری این گروه برای اغلب مردم افغانستان بسیار افراطی است و ساختار رهبری آن رابطه تنگاتنگی با قوم پشتون دارد، رویکرد نظامی این گروه بر کشتار غیرنظامیان استوار است و با قدرت‌های خارجی به ویژه پاکستان نیز رابطه نزدیکی دارد.

هر چند رهبران این گروه همچنان امیدوار به سرنگونی دولت این کشور و به دست گرفتن مجدد قدرت هستند اما این امر با توجه به افزایش شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان و ضعف های طالبان نامحتمل به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید:

روایت پناهندگی یک کودک افغان؛ از حکومت طالبان تا تیم ملی دانمارک

رسانه‌های افغانستان؛ دشمن مشترک شبه‌ نظامیان افراطی

قدرت طالبان در سال ۲۰۱۸ کاهش خواهد یافت؟

با وجود ضعف‌هایی که برای گروه طالبان برشمرده می شود اما این گروه همچنان با استفاده از مشکلات دولت افغانستان توانسته است در صحنه نبرد موفق عمل کند.

در عین حال همانطور که پیش از این اشاره شد دستیابی به موفقیت‌های خیره کننده نظامی از سوی جنگجویان طالبان به دلایل مختلف دور از دسترس خواهد بود. در مقابل، تداوم موازنه کنونی قوا بین دولت افغانستان و طالبان در سال ۲۰۱۸ محتمل به نظر می رسد. به این ترتیب بهترین گزینه برای این گروه در سال جدید میلادی مذاکره با دولت مرکزی خواهد بود. واشنگتن و کابل نیز در موقعیت کنونی که چشم انداز روشنی برای پیروزی قاطع بر طالبان وجود ندارد، احتمالا به مذاکره با طالبان تمایل بیشتری خواهند داشت.

طالبان از سال ۲۰۰۱ تاکنون چه تفاوتی کرده است؟

سازماندهی گروه طالبان نسبت به زمانی که این گروه در سال ۲۰۰۱ قدرت را در افغانستان در دست داشت، تغییر کرده است. رهبری طالبان اکنون برعهده هبت الله آخوندزاده، رئیس پیشین شورای علما این گروه است.

طالبان با تکیه بر پایگاه خود در برخی مناطق روستایی حملاتی را در شهرها ترتیب می‌دهد. سازماندهی کنونی این گروه به گونه‌ای است که اتخاذ تصمیمات راهبردی از سوی رهبران آن صورت می گیرد و نظارت بر عملیات نظامی برعهده آنها است. در مقابل تصمیم گیری عملیاتی و تاکتیکی برعهده مقامات نظامی و سیاسی طالبان در مناطق مختلف افغانستان است. این گروه با وجود از دست دادن دو رهبر خود در سالهای اخیر همچنان انسجام خود را حفظ کرده است.

دلایل عدم دستیابی طالبان به موفقیت های بیشتر چیست؟

تحلیلگر «فارن افرز» یکی از دلایل عدم دستیابی طالبان به موفقیتهای نظامی بیشتر را دیدگاه‌های بنیادگرای این گروه دانسته است. این در حالی است که بنا به این تحلیل اکثر شهروندان افغانستان در زمینه‌های مختلف از جمله فن آوری های نوین، موسیقی، مشارکت سیاسی و حقوق زنان نسبت به طالبان نظرات معتدل تری دارند. نزدیکی طالبان به قوم پشتون باعث شده است این گروه در میان اقوام هزاره، تاجیک و ازبک از محبوبیت قابل توجهی برخوردار نباشد. این در حالی است که در مجموع حدود ۸۰ درصد از رهبران ارشد طالبان اهل ولایت قندهار و از قوم پشتون هستند.    

رویکرد نظامی طالبان که در حملات خود کارکنان دولت و غیرنظامیان را مورد هدف قرار می دهد یکی دیگر از عواملی است که وجهه این گروه را نزد افکار عمومی در افغانستان خدشه دار کرده است. بنا به آمار سازمان ملل متحد تعداد غیرنظامیانی که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ توسط طالبان کشته شدند از تمامی دوره‌های شش ماهه گذشته در جنگ افغانستان بیشتر بوده است.  

نقش آفرینی طالبان در قاچاق مواد مخدر و نزدیکی این گروه با پاکستان از دیگر عواملی است که به جایگاه این گروه در میان افغان‌ها ضربه زده است. 

طالبان پشت میز مذاکره خواهد نشست؟

گروه طالبان تاکنون احتمالا به دلیل اطمینان از موقعیت خود در نبرد با کابل از شرکت جدی در مذاکرات صلح سر باز زده است. برگزاری مذاکرات صلح مستلزم تلاش قدرت‌های بین المللی و منطقه‌ای به ویژه آمریکا و پاکستان خواهد بود. کنترل طالبان بر برخی مناطق روستایی به این گروه امکان می دهد در مذاکرات صلح امتیازهایی از دولت افغانستان بگیرد. درخواست‌های احتمالی طالبان می‌تواند ارتقای جایگاه قوانین شرعی در نهادهای دولتی، حضور اعضای گروه طالبان در سمت‌های دولتی و خروج برخی نیروهای خارجی از کشور باشد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

دولت افغانستان خواستار گشایش دفتر طالبان در کابل شد

جدال دختر افغان با سلطه طالبان در فیلم انیمیشن «نان آور»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرنگار ان بی سی: طبقه متوسط پاکستان طرفدار آمریکاست

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند