ماکرون: تحولات ترکیه مانع پیشرفت مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا است

روسای جمهور فرانسه و ترکیه
روسای جمهور فرانسه و ترکیه Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علاوه بر رابطه ترکیه با اتحادیه اروپا موضوع حقوق بشر نیز یکی از محورهای سخنان رهبران فرانسه و ترکیه بود.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید تحولات اخیر ترکیه اجازه پیشرفت در روند مذاکره برای الحاق این کشور به اتحادیه اروپا را نداد.

آقای ماکرون این سخنان را پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پاریس بیان کرد. رئیس جمهوری فرانسه در عین حال از طرح خود برای «مشارکت» بین اتحادیه اروپا و ترکیه سخن گفت.

وی با اشاره به رابطه بروکسل با آنکارا اظهار داشت: «خواسته من این است که ما بیشتر با یکدیگر همکاری کنیم و پشتوانه و تکیه گاه ترکیه اروپا باقی بماند. اما فکر می کنم که پرونده روند الحاق به آن شکلی که گشوده شده است نمی تواند طی چند سال آینده به سرانجام برسد.»

در مقابل رئیس جمهوری ترکیه نیز از «خستگی» کشورش از صبوری برای الحاق احتمالی به اتحادیه اروپا سخن گفت.

دیدار روسای جمهوری ترکیه و فرانسه در پاریسرویترز

حقوق بشر در ترکیه

علاوه بر رابطه ترکیه با اتحادیه اروپا، موضوع حقوق بشر نیز یکی از محورهای سخنان رهبران فرانسه و ترکیه بود.

امانوئل ماکرون در اظهارات خود تاکید کرد کشورهای دموکراتیک می بایست در مبارزه خود با تروریسم به «حکومت قانون» احترام بگذارند. رئیس جمهوری فرانسه همچنین از اختلاف نظر خود با رجب طیب اردوغان در مورد حقوق بشر سخن گفت.

او گفت: «دموکراسی های ما باید در مقابله با تروریسم قوی باشند. اما در عین حال دموکراسی های ما باید کاملا از حکومت قانون محافظت کنند.»

سرکوب گسترده منتقدان دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ میلادی در این کشور انتقادات گسترده گروههای مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت.

امانوئل ماکرون از گفتگو با رجب طیب اردوغان در مورد پرونده های مشخص برخی روزنامه نگاران و دانشجویان در ترکیه سخن گفت. وی با این حال اشاره‌ای به نام افرادی که در مورد پرونده آنها با رئیس جمهوری ترکیه گفتگو کرده است، نکرد.

در مقابل رجب طیب اردوغان در سخنان خود در کاخ الیزه ضمن دفاع از سیاست دولت کشورش برخی روزنامه نگاران را به تشویق به اقدامات تروریستی متهم کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا۷۰ میلیون یورو از کمک مالی به ترکیه کم‌ می‌کند

واکنش تند اردوغان به پرسشی در مورد ارسال سلاح برای داعش

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد