Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کره جنوبی: نهم ژانویه با کره شمالی برای شرکت در المپیک مذاکره می‌کنیم

South Korea's President Moon Jae-In talks with China's Premier
South Korea's President Moon Jae-In talks with China's Premier Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر اتحاد کره جنوبی اعلام کرد که سئول مانند همیشه خواستار مذاکره با کره شمالی در هر زمان، هر مکانی و به هر شکلی است.

آگهی

یک روز پس از اظهار تمایل رهبر کره شمالی به پائین آوردن تنش در شبه جزیره کره و شرکت این کشور در مسابقات المپیک پیونگ چانگ، دولت کره جنوبی اعلام کرد که روز نهم ژانویه با پیونگ یانگ پشت میز مذاکره خواهد نشست.

چو میون گیون، وزیر اتحاد کره جنوبی می گوید که سئول مانند همیشه خواستار مذاکره با کره شمالی در هر زمان و مکانی و به هر شکلی است.

وی در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه گفت: «ما امیدواریم که جنوب و شمال بتوانند با یکدیگر پشت یک میز بنشینند و برای بهبود روابط دو کره، درباره مواردی چون شرکت نمایندگان کره شمالی در مسابقات المپیک پیونگ چانگ و مسائل مشترک گفتگو کنند.»

مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز روز سه شنبه از پیشنهاد کیم جونگ اونگ، رهبر کره شمالی استقبال کرد. وی در عین حال پیشرفت و بهبودی روابط دو کره در گرو خلع سلح هسته ای پیونگ یانگ دانست.

آقای مون گفت: «پیشرفت روابط شمال و جنوب نمی‌تواند جدای از مسأله برنامه هسته‌ای کره شمالی پیگیری شود. وزیر امور خارجه در صورت لزوم باید با متحدان ما در جامعه جهانی در این رابطه گفتگوهای نزدیکی داشته باشد.»

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز گذشته طی پیام تلویزیونی به مناسبت سال نوی میلادی، ضمن هشدار به آمریکا نسبت به استفاده از توان هسته‌ای کشورش، برای گفتگو با سئول چراغ سبز نشان داده بود.

بیشتر بخوانید: رهبر کره شمالی: دکمه موشک هسته‌ای بر روی میز من آماده است

رهبر کره شمالی همچنین دراین پیام بر لزوم کاهش تنش نظامی در شبه جزیره کره تاکید کرده و گفته بود: «وقتی به مسأله رابطه با کره جنوبی می‌رسیم باید تنش‌های نظامی را کاهش دهیم.» وی افزود: «در این رابطه شمال و جنوب هر دو باید تلاش کنند.»

کیم جونگ اون همچنین بازی‌های المپیک زمستانی ماه آینده را که در شهر پیونگ چانک کره جنوبی برگزار خواهد شد فرصتی مناسب برای «نشان دادن اتحاد مردم» دو کره خواند.

بیشتر بخوانید: بازیهای المپیک زمستانی در کره جنوبی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی: گفتگو با کره جنوبی هفته آینده صورت می‌گیرد

دستور رهبر کره شمالی برای برقراری مجدد خط ارتباط تلفنی با سئول

رئیس‌جمهوری کره جنوبی خواستار تشدید تلاش‌ها برای اتحاد دو کره شد