Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره شمالی: گفتگو با کره جنوبی هفته آینده صورت می‌گیرد

MEETING ROOM AT PEACE HOUSE ON THE SOUTHERN SIDE OF TRUCE VILLAGE OF PANMUN
MEETING ROOM AT PEACE HOUSE ON THE SOUTHERN SIDE OF TRUCE VILLAGE OF PANMUN Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملاقات میان مقامات دو کره قرار است در روستای پانمونجوم در استان هوانگهائه کره شمالی انجام شود.

آگهی

اندکی پس از اعلام خبر لغو تمرینات مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی، کره شمالی روز جمعه موافقت خود با مذاکره رسمی با سئول در هفته آینده را اعلام کرد. دولت کره جنوبی نیز اعلام کرد که انتظار می‌رود این ملاقات روز سه شنبه نهم ژانویه صورت پذیرد.

ملاقات میان مقامات دو کره قرار است در روستای پانمونجوم، دهکده صلح میان دو کشور در استان هوانگهائه کره شمالی انجام شود. 

وزارت وحدت (دو کره) کرهجنوبی اعلام کرد که موضوعات اصلی گفتگوی این نشست، شرکت هیات کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ کره جنوبی در ماه آینده میلادی و موارد دیگری از رابطه دو کره خواهد بود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در پیام سال نو میلادی خود خواستار کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره شده و نسبت به گفتگوی میان پوینگ‌یانگ و سئول درباره حضور هیات ورزشی کشورش در المپیک زمستانی تمایل نشان داده بود.

کیم جونگ اون روز چهارشنبه دستور داد تا برای مذاکره درباره حضور هیأت ورزشی این کشور در مسابقات المپیک زمستانی، خط ارتباط تلفنی کره شمالی با کره جنوبی مجددا بازگشایی شود. 

دفتر ارتباط تلفنی مستقیم کره جنوبی با پیونگ یانگ

پیونگ یانگ در فوریه ۲۰۱۶ در پاسخ به بسته شدن مرز شهر صنعتی کائسونگ که تسط دو کره اداره می‌شد، خط مستقیم ارتباط تلفنی خود با کره جنوبی را مسدود کرده بود.

بیشتر بخوانید: دستور رهبر کره شمالی برای برقراری مجدد خط ارتباط تلفنی با سئول

رهبر کره شمالی در بخش دیگری از پیام سال نوی خود، بر توسعه توانایی هسته ای کشورش تاکید کرده و بار دیگر به ایالات متحده هشدار داد که خاک این کشور در تیررس موشک‌های بالستیک قاره پیمای کره شمالی قرار دارد.

دونالد ترامپ و مون جائه این، رئیس جمهوری کره جنوبی با لغو تمرینات مشترک ماه آینده خود اعلام کردند که پس از مسابقات المپیک پیونگ چانگ، تمرینات نظامی سالانه و مشترک خود را در مقیاسی بزرگ‌تر برگزار می‌کنند.

پیونگ یانگ با وجود اصرار برای ادامه توسعه سلاح‌های هسته‌ای خود برای آنچه دفاع از کره شمالی می‌خواند، تمرینات مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی را تمرینات امادگی برای حمله به کشورش می‌داند.

بیشتر بخوانید: کره جنوبی: نهم ژانویه با کره شمالی برای شرکت در المپیک مذاکره می‌کنیم

کره جنوبی و آمریکا با وجود توقف جنگ میان دو کره، به لحاظ فنی هنوز با این کشور در جنگ هستند. زیرا این جنگ از سال ۱۹۳۵ نه با معاهده صلح که با آتش بس متوقف شده است.

واکنش کشورها به توافق کره شمالی و کره جنوبی برای ملاقات و گفتگو

با وجود مجادله لفظی میان رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا در اظهار نظری مذاکره دو کره را «چیز خوبی» توصیف کرده است. وی قرار است که هیات بلندپایه ایالات متعهده و چند تن از اعضای خانواده خود را برای تماشای مسابقات المپیک به پیونگ‌چانگ کره جنوبی بفرستند.

بیشتر بخوانید:

رهبر کره شمالی: دکمه موشک هسته‌ای بر روی میز من آماده است

آگهی

آیا ترامپ به دکمه هسته ای دسترسی دارد؟

آقای ترامپ توافق دو کره برای مذاکره و گفتگو را حاصل تلاش خود می‌داند. وی اخیرا گفته است: «اگر بخاطر ایستادگی و مقاومت من و همچنین تکیه بر قدرتمان در برابر کره شمالی نبود، کسی واقعا باور می‌کرد که گفتگو و دیالوگ میان کره شمالی و جنوبی برقرار شود؟»

از سوی دیگر وزیر دفاع ژاپن در کنفرانس مطبوعاتی درباره ملاقات قامات دو کره گفت که باید جانب احتیاط رعایت شود.

ایتسونوری اوندرا گفته است: «آنچه در حال حاضر مهم نگاه داشتن استیل دفاعی مستحکم است.» وزیر دفاع ژاپن افزود: «کره شمالی در فاز گفتگو در ظاهر و در عین توسعه توان موشکی و هسته ای خود قرار دارد و ما قصد نداریم که میزان احتیاط و سطح هشدار خود را کم کنیم.»

آگهی

عبور موشک‌های آزمایشی کره شمالی از فراز خاک ژاپن بارها وضعیت هشدار در سطوح نظامی را فعال کرده است.

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز در روزهای آغاز هفته اعلام کرده بود که کره شمالی قصد دارد موشک دیگری را آزمایش کند. این در حالی است که سئول گفته است که تاکنون هیچ شواهدی برای اثبات آزمایش موشکی کره شمالی در روزهای آینده در دست نیست.

روسیه نیز روز چهارشنبه از آمادگی پوینگ یانگ برای گفتگو خبر داده بود. یک منبع در وزارت امورخارجه روسیه گفته بود که مسکو امیدوار است که این روند مثبت منجر به تواقنام‌ای برای حل و فصل بحران شبه جزیره کره گردد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ژاپن به گفتگو میان دو کره: با ما و آمریکا هماهنگ شود

کره جنوبی: نهم ژانویه با کره شمالی برای شرکت در المپیک مذاکره می‌کنیم

رهبر کره شمالی: دکمه موشک هسته‌ای بر روی میز من آماده است