Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

حقوق زنان به عرصه رقابت بین ایران و عربستان تبدیل می شود؟

حقوق زنان به عرصه رقابت بین ایران و عربستان تبدیل می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه نیویورک تایمز ضمن اشاره به اینکه از نظر تاریخی زنان ایرانی از آزادی های بیشتری در مقایسه با زنان عربستان برخوردار بوده اند، به بررسی تاثیر احتمالی تغییرات در عربستان بر شرایط زنان در ایران پرداخته است.

آگهی

فرمانده پلیس تهران روز چهارشنبه از پیگیری رویکرد آموزشی از سوی نیروی انتظامی در مقابل کسانی سخن گفت که «شئونات اسلامی» را رعایت نمی کنند.

به گفته حسین رحیمی تاکنون نزدیک به هشت هزار نفر در جلسات آموزشی پلیس شرکت کرده اند. 

سخنان عالی ترین مقام انتظامی پایتخت ایران در مورد عدم بازداشت و عدم تشکیل پرونده برای افراد «بدحجاب» در حالی ایراد شد که حدود یک ماه پیش رئیس فدراسیون وزنه برداری ایران از اعزام زنان وزنه بردار به مسابقات بین المللی خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

پلیس ایران؛ زنان بدحجاب از این پس بازداشت نمی‎شوند

زنان وزنه‌بردار ایرانی برای اولین بار اجازه حضور در مسابقات جهانی را یافتند

در همین راستا روزنامه «نیویورک تایمز» روز جمعه در گزارشی ضمن بررسی این تغییر رویکردها در ایران به مقایسه آن با تحولات مشابه در عربستان سعودی پرداخت.

گزارش نویسان نیویورک تایمز ضمن اشاره به اینکه از نظر تاریخی زنان ایرانی از آزادی های بیشتری در مقایسه با زنان عربستان برخوردار بوده‌اند، از احتمال تاثیرپذیری ایران از عربستان در عرصه حقوق زنان سخن گفته‌اند.

در آخرین مورد از موج تغییرات در عرصه حقوق زنان در عربستان، مقامات این کشور هفته جاری به زنان شرکت کننده در تورنمنت بین المللی شطرنج در ریاض اجازه دادند که بدون پوشش عبایه (چادر عربی) در این مسابقات شرکت کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

زنان عربستان
رویترز

پیش از این عربستان در اواخر ماه سپتامبر (اوایل مهر ماه) به زنان این کشور اجازه رانندگی داده بود. زنان این کشور همچنین به زودی اجازه خواهند داشت برای تماشای مسابقات فوتبال به ورزشگاه‌ها بروند.

هر چند زنان ایرانی هیچ گاه با محدودیتی برای رانندگی روبرو نبودند اما آنها هنوز اجازه حضور در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال را ندارند.

اگرچه به طور جدی امکان بررسی تاثیر تغییرات عربستان بر ایران وجود ندارد اما به نظر می‌رسد هر دو کشور تحولات اجتماعی در کشور دیگر را از نزدیک زیر نظر دارند. آزادی‌های بیشتر زنان در یکی از دو کشور می‌تواند میزان مطالبه برای حقوق بیشتر زنان در کشور دیگر را افزایش دهد.

ایران و عربستان در سال‌های اخیر روابط پرتنشی داشته‌اند و در بسیاری از مناقشات منطقه نیز در دو سوی متضاد با یکدیگر قرار دارند. جنگ در سوریه و یمن، سیاست داخلی لبنان و رابطه با آمریکا از جمله عرصه‌هایی است که تهران و ریاض با یکدیگر اختلاف نظر جدی دارند. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژیلا شریعت پناهی؛ اتحاد بر سر اشتراکات با حفظ احترام به اختلافات

عربستان سعودی ۸ فعال حقوق بشر را موقتاً آزاد کرد

پادشاه عربستان حقوق کارکنان دولت را افزایش داد