عربستان سعودی ۸ فعال حقوق بشر را موقتاً آزاد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
saudi arabia-riyadh
saudi arabia-riyadh

عربستان سعودی هشت نفر از فعالان حقوق بشر، شامل پنج زن و سه مرد را که پیش از این در ماه مه بازداشت کرده بود موقتاً آزاد کرد. اتهام این افراد که بیشتر آنها مدافعان حقوق زنان هستند، همکاری با سازمان‌های مخالف پادشاهی سعودی اعلام شده بود.

در مجموع در ماه گذشته ۱۷ فعال حقوق بشر در عربستان سعودی بازداشت شدند و به این ترتیب همچنان ۹ کنشگر دیگر شامل پنج مرد و چهار زن در بازداشت دستگاه قضایی سعودی‌ها هستند.

دادستان عمومی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که بازداشت شدگان به همکاری و ارتباط با افراد و سازمان‌های مخالف پادشاهی سعودی، استخدام نیرو برای جمع‌آوری اطلاعات محرمانه با هدف ضربه زدن به منافع ملی و کمک به دشمنان و عناصر متخاصم در خارج از کشور اعتراف کرده‌اند.

دستگیری‌های ماه گذشتۀ این فعالان اعتراضات بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر را در پی داشت. دستگیرشدگان عمدتاً زنانی بودند که پیش از این برای دریافت حق رانندگی و همچنین پایان دادن به سیستم مردسالارانۀ ادارای و قضایی در این کشور که زنان را مجبور می‌کند برای تصمیم‌گیری در تمام امور مهم زندگی رضایت مردان خانواده را به دست آورند، کمپین‌هایی را راه اندازی کرده بودند.

آزادی موقت این هشت نفر پس از آن میسر شد که سازمان ملل روز سه‌شنبه از عربستان سعودی خواست تا اطلاعات مربوط به دستگیر شدگان را در اختیار این سازمان قرار دهد و دسترسی آنها به حقوق قانونی‌شان را تضمین کند.

پیش از این تصمیم حکومت سعودی مبنی بر لغو ممنوعیت رانندگی زنان که قرار است از ۲۴ ژوئن اجرایی می‌شود، نشانه‌ای از روند رو به پیشرفت اصلاحات اجتماعی در این کشور توصیف شده بود اما دستگیری‌های ماه گذشته این تصویر را تیره کرد.

بنا بر تحلیل فعالان حقوق بشر و شماری از دیپلمات‌ها، موج جدید دستگیری‌ها احتمالاً با هدف آرام کردن عناصر محافظه کاری صورت گرفته است که همچنان با اصلاحات اجتماعی مدنظر محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور مخالفند. این دستگیری‌ها همچنین می‌تواند پیامی برای فعالان حقوق بشر باشد تا بر عملی شدن مطالباتی خارج از دستور کار دولت سعودی اصرار نکنند.

بیشتر بخوانید: