Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ژیلا شریعت پناهی؛ اتحاد بر سر اشتراکات با حفظ احترام به اختلافات

ژیلا موحدشریعت پناهی
ژیلا موحدشریعت پناهی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانم پناهی فارغ التحصیل رشته مهندسی علوم با گرایش فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف است. سابقه‌ای دوازده ساله در کار با سازمان انرژی اتمی ایران دارد. او پس از دست کشیدن از کار با سازمان انرژی اتمی ایران، دست به تحقیق در مورد قرآن و فعالیت در مورد برابری حقوق زن و مرد با استفاده از قرآن زده است.

آگهی

گزارش از جواد رحیمی

با توجه به قطب‌بندی های مختلف در جهان هر نقطه از کره زمین خاستگاه مسائلی مختص به خود اما مرتبط و البته ارزشمند برای سایر نقاط و مردم سرزمین‌های مختلف بوده است. در این میان خاورمیانه به عنوان جغرافیای جنگ و نابسامانی های مختلف، همواره خبرساز بوده است.

ایران نیز به عنوان کشوری که در خاورمیانه قرار دارد و از دید سیاسی-نظامی انگشت اتهام بسیاری از قدرت های جهان به سمت آن نشانه رفته، سرخط خبرهای بزرگترین رسانه های جهان بوده است.

در این اواخر و پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) این جذابیت سوژه‌گونه رسانه‌ای مضاعف شده است. چرا که همزمان با خروج آمریکا از برجام، مردم ایران بار سنگین تحریم را حس کردند و این بار کمرشکن داد آنها را در آورد. عده‌ای فریاد «براندازی» سردادند و جمعی هم اصلاحات را چاره کار دانستند. با این همه از خروج ایالات متحده از برجام ماه‌ها گذشته نه حکومت برچیده شده و نه اصلاحاتی در ساختار نظام پیاده شده، آنچه پیاده شده چیزی نیست جز بار تحریم که هر روز سنگین تر می شود و کمر مردم ایران را خم‌تر می کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

جواد رحیمی در همین ارتباط گفتگویی با ژیلا موحد شریعت پناهی داشته است.

ژیلا موحد شریعت پناهی کیست؟

خانم پناهی که ۶۷ سال سن دارد فارغ التحصیل رشته مهندسی علوم با گرایش فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف است. او سابقه‌ای دوازده ساله در کار با سازمان انرژی اتمی ایران دارد. جالب اینجاست که او پس از دست کشیدن از کار با سازمان انرژی اتمی ایران که در حوزه تخصصش هم بود، دست به تحقیق در مورد قرآن و فعالیت در مورد برابری حقوق زن و مرد با استفاده از قرآن زد. این قرآن‌پژوه ایرانی که خود را فمینیست مسلمان می داند در مورد چگونگی دست کشیدن از کار تخصصیش و روی‌آوردن به کار تحقیق در حوزه دین مصاحبه‌هایی مختلف با رسانه‌ها داشته است.

مصاحبه با ژیلا موحد شریعت پناهی، چرا؟

به دو علت عمده: نخست اینکه وی نیز در انتخابات سالهای ۱۳۸۸- ۱۳۸۴ داوطلب نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری بود که البته از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و دوم اینکه وی در سازمان انرژی اتمی فعالیت داشته، سازمانی که به هر حال با توسعه یافتن کارش باعث حساسیت قدرت‌های جهانی نسبت به ایران شد و در نهایت بار تحریم‌ها را برای ایران رقم زد.

ژیلا موحد شریعت پناهی که در گفتگو با یورونیوز گرایش سیاسی خود را به ملی-مذهبی‌ها نزدیک‌تر می داند پاسخ پرسش درباره آینده جمهوری اسلامی را در گرو آینده سیاسی آمریکا می‌داند.

خانم پناهی: «در وضعیت کنونی بهتر است منتظر نتیجه بحران‌های سیاسی موجود در آمریکا بمانیم، حداقل تا ماه نوامبر، چون ممکن است در آینده نزدیک دوباره برجام مورد قبول آمریکا قرار بگیرد و مذاکره عادلانه بین آمریکا و ایران امکان پذیر شود.»

بیشتر بخوانید:

اتحاد بر سر اشتراکات با حفظ احترام به اختلافات

خانم شریعت پناهی درباره اینکه خود را جزء کدام دسته از منتقدین نظام ایران می داند می‌گوید: «من خود را مصلح اجتماعی و دلسوز مردم ایران می‌دانم و راهی جز اتحاد نیروهای مصلح و دلسوز با هر مرام و عقیده برای برون رفت از این وضعیت نمی‌بینم. اتحاد بر سر اشتراکات با حفظ احترام به اختلافات. در آینده با رأی سالم مردم، معلوم خواهد شد اکثریت مردم چه می خواهند، البته با تعیین ضوابطی برای حفظ حقوق اقلیت‌ها.»

این فعّال مدنی در ادامه می‌افزاید: «جامعه مدنی ایران زنده و پویا است ولی به علت سیاست‌های غلط، به افراط یا تفریط کشیده شده به همین جهت نتوانسته نقش مثبت خود را به درستی ایفا کند. چاره‌ای جز اتحاد نیروهای مستقل و دلسوز نیست.»

اصولگراهای دلسوز اصلاح طلب شوند

خانم شریعت پناهی: «اصول‌گراهای دلسوز و صادق هم چاره ای ندارند تا یا اصلاح‌طلب دلسوز بشوند و یا از صحنه سیاسی حذف شوند، چرا که به نظر می رسد پروژه اصلاح‌طلبی اصیل که در واقع با مهندس مهدی بازرگان شروع شد، روندی بازگشت ناپذیر دارد، احمدی نژادی‌های صادق هم مجبورند که اصلاح‌طلبی پیشه کنند تا از چرخه سیاست بیرون نیفتند، البته نقش مردم هم این است که با چشم باز خدمتگزار را از خیانتکار باز شناسند و در پای صندوق خیانتکاران را حذف کنند.

آگهی

در قرن بیست و یکم و عصر اینترنت تا حدود زیادی مرزهای درون و برون کمرنگ شده است، فکر می کنم گام به گام بشود تغییراتی در جهت بهبود وضعیت ایجاد کرد، مثلاً یکپارچگی دلسوزان صادق مردم، چه بیرون مرز و چه درون مرز در رفراندم‌خواهی برای محدود کردن شورای نگهبان در نظارت از انتخابات و یا هر موضوع دیگری که مورد اختلاف دولت‌های منتخب و یا در سایه است.»

این نیروهای به گفته شما صادق و دلسوز چه کسانی‌ هستند؟

خانم پناهی: «امثال خانم محمدی ها و ستوده ها، امثال آقایان خاتمی و تاج‌زاده، امثال شاگردان شریعتی، بازرگان، سحابی و ...»

بیشتر بخوانید:

خروج آمریکا از برجام هم ناعادلانه هم بی منطق

آگهی

خانم شریعت پناهی: «خروج آمریکا از برجام نه تنها ناعادلانه است که غیرمنطقی هم هست، چرا که برهم زدن یک امضا از طرف یک دولت که منتخب مردم خویش است، باعث بی اعتباری تعهدات بین المللی می شود. اگر دوباره مذاکره آغاز شود، چه تضمینی برای آینده خواهد داشت، آمریکا هم بایستی احترام به تعهدات خویش را یک اصل اساسی بداند و به آن پایبند باشد.»

نگاه دولت ایران به انتخابات نوامبر آمریکاست

«آمریکا ظاهراً آمادگی بدون قید و شرط خود را اعلام کرده، البته وزیر خارجه شروطی گذاشته، ایران هم پافشاری می‌کند که برجام باید احیا شود تا امضای آمریکا اعتبار داشته باشد، من فکر می کنم ایران منتظر انتخابات نوامبر در آمریکا بماند، اگر دموکرات‌ها پیروز شوند مذاکرات سازنده شروع می‌شود، اگر جمهوری‌خواهان پیروز شوند مذاکرات سخت تر خواهد بود. ولی جنگ نامحتمل است مگر آنکه پس از انتخابات نوامبر هم مذاکره آغاز نشود.»

در خصوص احتمال استفاده آمریکا از اهرم فشار حقوق بشر خانم شریعت پناهی به یورونیوز می‌گوید: «آمریکا دلسوز مردم نیست و مخالفان جمهوری اسلامی نباید خود را به خیانت وابستگی آلوده کنند...اگر تحقیقات آقای عمار ملکی را دیده باشید، من خود را جزء تحول‌خواهان می‌دانم، یعنی با ابزارهای مسالمت‌آمیز همچون صندوق رأی و رفراندم و همزمان با بالا بردن آگاهی‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، پیشرفت و توسعه همه جانبه و پایدار در جامعه به وجود بیاید و نه یک حرکت کور و دور زدنی باطل.»

بیشتر بخوانید:

آگهی

دولت روحانی نتوانست از «شر» نفوذ دولت سایه رها شود

«بله متأسفانه، دولت روحانی هم نتوانست خود را از زیر نفوذ دولت سایه برهاند ولی معنیش این نیست که مردم عقب‌گرد خواهند کرد، این بار هرکس که بخواهد داوطلب ریاست‌جمهوری شود، ابتدا باید فکری به حال نظارت استصوابی شورای نگهبان کند و این نظارت را به مرزهای اولیه خودش باز گرداند، چون نظارت شورای نگهبان، نظارت بر سلامت انتخابات است نه نظارت بر کاندیداها.»

اروپا و صیانت از برجام

در مورد اروپا فکر می کنم که سعی خود را برای حفظ برجام و حفظ منافع اقتصادی خود می‌کنند ولی بعید است آنها هم در صورتی که FATF تصویب نشود، بتوانند کاری کنند. ایران بایستی از شکاف امریکا و اروپا با تصویب FATF، حداکثر بهره برداری را به نفع خود انجام دهد.

بیشتر بخوانید:

آگهی

تغییر اساسی در ایران نیاز به شخصیت کاریزماتیک ندارد

«خوشبختانه تغییر اساسی در ایران نیاز به شخصیت‌های کاریزماتیک ندارد. ولی نیاز به اهداف کاریزماتیک هست، مانند احیای همه جانبه حقوق مردم، از حقوق ابتدایی چون خورد و خوراک و مسکن گرفته تا حق داشتن کار مناسب و دسترسی همگان به منبع برای تولیدات مادی، فرهنگی و غیره.»

دیدگاه خانم موحد شریعت پناهی درباره سلطنت‌طلب‌ها: جایگزینی حکومت دینی با حکومت سکولار به آراء مردم بستگی دارد

«خوشبختانه از زمانی که آمریکا از سلطنت‌طلب‌ها و رجوی‌طلب‌ها پشتیبانی کرد، مردم ایران اعتراضات خود را فرو کاستند، چون این دو گروه و گروه‌های وابسته نظیر این‌ها، پایگاه اجتماعی چندانی در میان مردم ندارند و آمریکا باید از ۲۸ مرداد‌سازی در ایران دست بردارد...واقعیّت این است که در ایران گروهی از اصول‌گرایان در پی سوءاستفاده از آقای قاسم سلیمانی بودند و سعی کردند او را علیه اصلاح‌طلبان به عنوان رضاشاه دوم که با قدرت نظامی می‌تواند کارها را سر و سامان دهد، به میدان آوردند. البته خود آقای سلیمانی در دام نیفتاد و اصولگرایان تندرو هم که دیدند سلطنت‌طلبان ممکن است کنترل را از دستشان خارج کنند، دست از این بازی برداشتند و موج فروکش کرد.... به هر حال اینکه یک حکومت سکولار بتواند جایگزین حکومت دینی فعلی شود بستگی به آراء مردم دارد که در یک انتخابات سالم و آزاد مشخص شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

مشکلات و رنج کنونی ملت ایرانی یک مقصر منفرد ندارد

«نمی‌توان یک مقصر معرفی کرد، شاید از مهمترین ریشه‌های به وجود آمدن این مشکلات، اشکالاتی در سیستم انتخاباتی، محدودیت روزنامه‌ها و سایر نشریات و وسایل ارتباط جمعی در بیان حقایق و عریان کردن درستکاری‌ها و فسادها باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حقوق زنان به عرصه رقابت بین ایران و عربستان تبدیل می شود؟

شکاف جنسیتی در ایران، در گفتگو با دو کنشگر حقوق زنان

چند فعال سیاسی و مدنی از زندان آزاد شدند