Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«داعش خطرناک ترین تهدید علیه جامعه جهانی در سال ۲۰۱۸ است»

«داعش خطرناک ترین تهدید علیه جامعه جهانی در سال ۲۰۱۸ است»
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود شکست های گسترده گروه داعش در عراق و سوریه، سلاح موسوم به «تروریسم» این «اسلام گرایان افراطی» را در زمره خطرناک ترین گروه‎های جهان قرار می دهد.

آگهی

گروه داعش، در عراق و سوریه در سال ۲۰۱۷ مواضع بسیاری را از دست داد. آنها کنترل تمام شهرهای عراق و اغلب شهرهای سوری را از دست دادند. با این حال شبکه ان بی سی در یک گزارش تحلیلی می نویسد:‌« این گروه اسلام گرا همچنان خطرناک ترین تهدید علیه جامعه جهانی در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.»

پیتر وینسنت، کارشناس ضد تروریسم در گفتگو با این شبکه می گوید: «هرچند بطور جدی این گروه قدرت خود را از دست داده است اما مانند پلنگی زخمی است که در گوشه ای گرفتار شده، اما از همیشه خشن تر و وحشی تر است. به اعتقاد پیتر وینسنت جنگ با داعش همچنان در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت و قربانیان زیادی خواهد گرفت.»

در سال ۲۰۱۷ گروه داعش کنترل دو پایتخت خودخوانده در عراق و سوریه، موصل و رقه را از دست داد. در اوائل ماه دسامبر وزارت دفاع آمریکا با ارائه گزارشی اعلام کرد که این گروه ۹۷درصد مواضع خود در عراق و سوریه را طی سال ۲۰۱۷ میلادی از دست داده است. با این حال حیدر عبادی، نخست وزیر عراق فردای شکست کامل داعش در عراق با احتیاط کامل، پس از اعلام خبر شکست این گروه گفت:‌‌«‌باید همچنان مواظب باشیم چرا که این گروه احتمال دارد موفق شود دوباره قدرت را در درست بگیرد.»

ریچارد برت، یکی از کارکنان پیشین سازمان ضداطلاعاتی بریتانیا، ام آی ۶، می گوید البته شکست های گسترده این گروه در عراق و سوریه از محبوبیت «ادعاهای اصولی این گروه برای تشکیل خلیفه اسلامی» در میان اسلام گرایان افراطی و جوان کاسته است. به همین دلیل عضویت گیری این گروه در کشورهای غربی به آسانی سالهای گذشته نیست.

برخلاف این نظر، شیراز ماهر، استاد دانشگاه کینگز کالج لندن، بر این باور است هرچند این گروه در برابر عملیات نظامی گروههای ائتلاف و ایران و روسیه شکست خورده است اما همچنان نمی توان گفت که محبوبیت آنها در میان جوانان مسلمان خصوصا در کشورهای غربی کاهش یافته است. به واقع مشکل اساسی با گروه داعش ماهیت «تروریستی و انتحاری» آنهاست که می تواند هر لحظه در سراسر جهان رخ دهد و مقابله کامل با آن همچنان از عهده نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خارج است.

داعش هرچند از سال ۲۰۱۴ با گسترش قدرت نظامی در سوریه و عراق تبدیل به یک حکومت شد اما ماهیت اصلی این گروه همچنان تشکیلاتی تروریستی است. به همین دلیل نمی توان گفت که بدلیل این که این گروه کنترل خود بر مناطق مختلف در عراق و سوریه را از دست داده است، تشکیلات و سازماندهی آنها نیز نابود شده است.

بسیاری از اعضای این گروه فعالیت‎های گسترده ای در فضای مجازی دارند و بسیاری تبعه و شهروند کشورهای غربی هستند. در میان ۵ تا ۶ هزار جنگجوی اروپایی این گروه، بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در سال گذشته به خانه بازگشته اند و بسیاری از آنها بطور بالقوه توان انجام عملیات تروریستی را دارند. 

به گفته یوروپل، پلیس اتحادیه اروپا، بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار نفراز جنگجویان اروپایی داعش نیز در سالهای اخیر در سوریه و عراق جان باخته اند. به همین دلیل اعضای گروه همانطور که در سال ۲۰۱۷ هم نشان داده اند قادر هستند همچنان دست به حملات انتحاری و تروریستی در سراسر جهان بزنند و بدلیل شکستهای گسترده در عراق و سوریه این حملات می تواند «انتحاری تر» از همیشه باشد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن ۳ عضو سپاه پاسداران در درگیری با یک گروه مرتبط با داعش در غرب ایران

ویدئویی تلخ که موصل ویران را به تصویر کشیده است