Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بنگلادش؛ گزارش ها از افزایش روسپیگری در اردوگاه پناهجویان روهینگیایی

بنگلادش؛ گزارش ها از افزایش روسپیگری در اردوگاه پناهجویان روهینگیایی
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از آنها شروع به قدم زدن در اتاق کرد، در را بست. زن دیگر پنجره را بست و از این لحظه روایت زنان روهینگیا که از کشتار و خشونت نظامیان میانماری گریخته اند آغاز شد.

آگهی

در حالی که زنان مسلمان روهینگیا در اردوگاههای پناهجوی بنگلادش برای دسترسی به نیازهایی اولیه مانند آب و غذا می جنگند، تجارت سکس به شدت در حال گسترش است و باندهای درگیر در این تجارت در خدمات جنسی به این زنان پول نقد می دهند.

گزارشگر رویترز با چهار تن از زنان روهینگیا در اردوگاه پناهجویان در بنگلادش دیدار کرده است. وقتی در برابر این پرسش قرار گرفتند که آیا در قبال ارائه خدمات جنسی پول می گیرند، واکنش اولیه آنها احساس عدم راحتی و سکوت بود.

تا اینکه یکی از آنها شروع به قدم زدن در اتاق کرد، در را بست. زن دیگر پنجره را بست و از این لحظه روایت زنان روهینگیا که از کشتار و خشونت نظامیان میانماری گریخته اند آغاز شد.

یکی از این زنان که ۲۶ سال سن دارد به رویترز گفته است: «اگر کسی بفهمد که ما این کار را می کنیم، ما را خواهند کشت.»

بیشتر از ۶۲۰ هزار پناهجوی مسلمان روهینگیا از خشونت نظامیان میانماری به بنگلادش گریخته اند. دهها هزار زن و دختر آسیب پذیر که از آنچه ایالات متحده آمریکا «پاکسازی نژادی» نامیده، فرار کرده اند، اکنون در معرض روسپی گری هستند و تجارت سکس در اردوگاههای پناهجویان در حال افزایش است.

نور یکی دیگر از دختران که بعنوان واسطه در تجارت سکس کار می کند می گوید:‌ «دست کم ۵۰۰ روسپی روهینگیا در اردوگاه کوتوپالونگ (در مرز بنگلادش با میانمار)» کار می کنند.»

با این حال بسیاری از این روسپی ها سالهاست که در این اردگاه هستند، اردوگاهی که سال ۱۹۹۲ ساخته شده و اکنون دهه هاست مسلمانان روهینگیایی گریخته از میانمار را در خود جای داده است.

نور می گوید که با رسیدن جمعیت زیاد پناهجویان در ماههای اخیر اکنون تاجران سکس دنبال دختران جدیدی هستند که از میانمار گریخته اند.

موسسات وابسته به سازمان ملل متحد می گویند که هنوز هیچ آماری درباره تعداد کارگران جنسی در اردوگاه پناهجویان در بنگلادش ندارند.

گزارش تازه یونیسف می گوید که در شرایط هرج و مرج و عدم سازماندهی در اردوگاه پناهجویان روهینگیا در بنگلادش، کودکان و جوانان به سادگی طعمه کسانی می شوند که بدنبال بهره برداری و سوء‌استفاده از آنها هستند. جامعه مسلمانان محافظه کار که روابط بسیار در هم تنیده ای دارند اغلب ترجیح می دهند چشم بر روی روسپی گری ببندند.

نور می گوید : «مردم ادعا می گویند که روسپیگری وجود ندارد. با این حال دخترها مشترهای بنگلادشی شان را بیرون اردوگاه ملاقات می کنند. آنها با دیگر روهینگیایی ها نمی خوابند. جامعه روهینگیا روابط بسیار در هم تنیده ای دارند و شایعات به راحتی پخش می شود. هر دختری می خواهد که پاک به نظر برسد.»

بسیاری از کسانی که به فحشا کشیده شده اند کودک هستند، بسیاری از آنها تنها یک وعده غذا برای خوردن دارند و مدرسه نمی روند. آنها مخفیانه و بدون آنکه والدین شان بدانند به این کار روی آورده اند.

رینا که ۱۸ سال دارد و بیش از یک دهه است در این اردوگاه زندگی می کند ۲ سال پیش به اجبار با یک مرد الکلی ازدواج کرده بود. رینا می گوید: «او با من بد رفتاری می کرد و مرا می زد.» شوهر خشن او، وقتی اولین پسرشان بدنیا آمد رینا را ترک کرد و یافتن غذا برای بچه غیر ممکن شده بود. او می گوید وقتی ۱۶ سال داشته به روسپیگری روی آورده چرا که به پول نیاز داشته است.

کامرو دختر ۱۴ ساله که به روسپیگری روی آورده سالها پیش به این اردوگاه آمده است. او نتوانسته به مدرسه برود چرا که خانواده اش خیلی فقیر هستند. او می گوید: «اردوگاه پناهجویان همه چیزی است که به یاد می آورم. من اینجا بزرگ شدم اما همیشه گرسنه بودم.»

تمام کسانی که به فروش سکس در اردوگاه پناهجویان مسلمانان روهینگیا در بنگلاش روی آورده اند و با آنها گفتگو شده روایت تقریبا یکسانی دارند . به روسپیگری روی آورده اند به دلیل:‌ فقر، بدررفتاری اعضای خانواده و بی پولی. عواملی که آنها را چنان آسیب پذیر کرده است که جذب صنعت روسپیگری شده اند.

کمک ها برای زنان روهینگیا بسیار اندک است و اگر سازمان های بین المللی نتوانند نیازهای اولیه خانواده ها را فراهم کنند ریسک روی آوردن به روسپیگری و تجارت سکس که در دستان باندهای بزرگ است در اردوگاه پناهجویان روهینگیا افزایش خواهد یافت.

فقدان سازمانهای حامی زنان آسیب پذیر از دیگر مشکلاتی است که باعث می شود این زنان برای تغذیه کودکان و خانواده هایشان به روسپی گری روی بیاورند و هنگامی که جذب این صنعت شدند دیگر خروج از آن بسادگی و بدون کمک های سازمان های حامی زنان بسیار دشوار می شود.

گزارش های زیادی تاکنون منتشر شده که نشان می دهد زنان روهینگیا در روستاهایشان در میانمار مورد تجاوز جنسی از سوی نظامیان میانمار قرار گرفته اند. اکنون نیز که از خشونت نظامیان میانمار گریخته اند، نبود دورنمایی برای یک زندگی ساده، فقر و گرسنگی ایی که پیش چشم همه حضور دارند آنها را مجبور می کند که به روسپیگری روی آوردند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی قاطع نخست وزیر بنگلادش در انتخابات؛ مخالفان دولت مدعی تقلب شدند

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند

نخستین قانون کار جهان برای روسپی‌گری؛ آیا بلژیک نگاه اروپا به کارگران جنسی را عوض می‌کند؟