Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نچیروان بارزانی: آیا مرزبانان کرد عراقی نیستند؟

نچیروان بارزانی: آیا مرزبانان کرد عراقی نیستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق معتقد است مشکل موجود میان اربیل و دولت مرکزی تنها از راه گفتگو حل می شود

آگهی

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه دولت بغداد را به رد درخواست های مکرر گفتگو متهم کرد.

نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در جریان یک کنفرانس خبری در اربیل ضمن طرح این ادعا خواستار تحقیق در خصوص وقایع روی داده در توز خورماتور، منطقه ای چند قومیتی در شمال این کشور شد که طی آن ساکنان کرد پس از تصرف شهر توسط نیروهای عراقی رانده شدند.

بنا به گزارش سازمان ملل متحد بیش از ۳۵ هزار نفر که اغلب آنها را کردها تشکیل می دادند از توز خورماتور رانده و آواره شده اند. این شهر پیشتر یکصد هزار جمعیت داشت که ساکنان آنرا افرادی با قومیت کرد، ترکمن و عرب تشکیل می دادند.

در پی حوادث پسا رفراندوم بیست و پنجم سپتامبر که استعفای مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق را به همراه داشت بخش عمده ای از اختیارات رئیس سابق این منطقه خودگردان به نچیروان بارزانی، برادرزاده مسعود بارزانی واگذار شده است.

نچیروان بارزانی در ادامه با اشاره به اینکه مشکل موجود میان اربیل و دولت مرکزی تنها از راه گفتگو حل می شود خواستار گشایش این گفتگوها شد.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در بخشی دیگر از سخنان خود با طرح این مسئله که درخواست بغداد برای کنترل مرزها و فرودگاه های اقلیم بی معنی است، تصریح کرد: «ما با نظارت بغداد مشکلی نداریم اما آیا این بدان معنی است که مرزبانان کرد عراقی نیستند یا اینکه بغداد صرفا خواهان اعزام افرادی عرب زبان است؟»

نچیروان بارزانی همچنین تاکید کرد: «کردها به تصمیم دادگاه فدرال مبنی بر مغایرت رفراندوم با قانون اساسی احترام می گذارند اما بغداد نیز باید پس از دریافت این نظر مشورتی از جانب خود تحریم های اعمال شده بر کردها را لغو می کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه عالی عراق همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را مغایر با قانون اساسی شناخت

دولت اقلیم کردستان عراق: نظر دیوان عالی درباره قانون اساسی را می‌پذیریم

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند