Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دادگاه عالی عراق همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را مغایر با قانون اساسی شناخت

دادگاه عالی عراق همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را مغایر با قانون اساسی شناخت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادگاه عالی فدرال عراق روز دوشنبه با صدور حکمی اعلام کرد رفراندوم جدایی اقلیم کردستان که ماه گذشته میلادی در این سرزمین برگزار شد مغایر قانون اساسی عراق است.

این درحالی است که بیش از نود درصد از شرکت کنندگان در این همه پرسی به جدایی و تشکیل سرزمین مستقل کردستان برای کردهای عراق رای داده بودند.

رفراندوم استقلال اقلیم کردستان در تاریخ ۲۵ سپتامبر علیرغم مخالفت عراق و جامعه بین المللی برگزار شد و تنش شدیدی میان اربیل و بغداد برانگیخت.

دادگاه عالی عراق ضمن غیرقانونی دانستن همه پرسی از مسئولان کردستان عراق می خواهد تا تصمیم هایی را که در پیامد این رفراندوم گرفته شده است لغو کنند.

دولت عراق اعلام کرد تنها پس از لغو نتایج همه پرسی حاضر است گفتگو با رهبران اقلیم کردستان را برای رسیدن به توافق از سر بگیرد. شرطی که اربیل تاکنون آن را مردود دانسته است.

دولت کردستان عراق هفته گذشته اعلام کرده بود به برداشت دادگاه عالی فدرال کشور درمورد ماده یک قانون اساسی در ارتباط با جدایی مناطق این کشوراحترام می گذارد و آن را نقطه ای برای شروع مذاکرات می داند.

بدنبال موضعگیری صریح دادگاه عالی فدرال در مورد همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، نوچیروان بارزانی، نخست وزیر کردستان عراق اعلام کرد این تصمیم یکجانبه و بدون مشورت با کردها گرفته شده است. با اینحال وی برای گفتگو با بغداد ابراز آمادگی کرد.

در مقابل حیدر العبادی نخست وزیر عراق با ابراز رضایت از تصمیم دادگاه عالی فدرال تاکید کرد که دولتش رفراندوم اخیر را رد می کند و آن را به رسمیت نمی شناسد.

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان نیز این حکم را تصمیمی یکجانبه خواند که هدف از صدور آن برآورده کردن مقاصد سیاسی برای گروه معدودی از افراد بوده است.

مسعود بارزانی اوایل ماه نوامبر پس از تشدید بحران و از دست دادن بخشی از مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان و نیز عدم پشتیبانی از سوی جامعه بین‌المللی، اعلام کرد ریاست خود بر اقلیم را تمدید نخواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق

رئیس پارلمان کردستان عراق: شرایط دموکراتیک برگزاری همه پرسی استقلال فراهم نبود

نچیروان بارزانی: آیا مرزبانان کرد عراقی نیستند؟