چین؛ «سوء‌استفاده» از کارآموزی دانش آموزان در خط تولید آیفون ۱۰

چین؛ «سوء‌استفاده» از کارآموزی دانش آموزان در خط تولید آیفون ۱۰
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یکی از شرکت های بزرگ تولیدکننده قطعات از کارآموزی دانش آموزان چینی برای تولید آیفون ۱۰ شرکت اپل استفاده کرده است.

به گزارش فایننشیال تایمز، یکی از کارخانجات شرکت فاکس‌کان در شهر ژنگژو چین، با به کار گیری بیش از ۳ هزار دانش آموز دبیرستانی برای کارآموزی، نیروی کار ارزان خود برای خط تولید آیفون ۱۰ را تامین می‌کرده است. این کارآموزان ۱۶ ساله بعضا تا ۶۰ ساعت در هفته در تولید قطعات مورد نیاز شرکت اپل مشارکت می کرده اند.

شش نفر از دانش آموزانی که در کارخانه های فاکس‌کان کار کرده اند در مصاحبه با نشریه فاننشیال تایمز گفته اند که «مدرسه هایشان با عنوان کسب تجربه کاری آنان را مجبور به کار کردن در کارگاه های تولیدی این شرکت» کرده اند. این در حالی است که وظایف محول شده به این دانش آموزان، هیچ ارتباطی با رشته تحصیلی آنان نداشته است.

در ماه های پیش از ورود آیفون ۱۰ به بازارهای جهان، گزارش های ضد و نقیضی از علت تاخیر در ارائه آن به بازار وجود داشت. شایعات اصلی بر محور فناوری تشخیص چهره در این تلفن های هوشمند بود.
در حالی که برخی گزارش ها بر تاخیر در حمل و نقل و تحویل سنسورهای تشخیص چهره تاکید داشتند، شایعاتی نیز از تلاش برای کم کردن دقت این فناوری برای سرعت بخشیدن به روند تولید سخت می گفت.

به گزارش مرکز «حقوق کودک و مسئولیت اجتماعی شرکتها» بیشترین میزان استفاده از کارگران کودک در چین در میان کارخانجات صنایع الکترونیک و صنایع نساجی است. اسکات رازل، مدیر اجرایی برنامه آموزش روستایی در دانشگاه استنفورد با تاکید بر اینکه استفاده از کودکان برای نیروی کار ارزان تنها به شرکت فکس‌کان محدود نمی شود و کل چین با این مساله روبروست گفت: «کودکان در این دوره های کارآموزی چیزی یاد نمی گیرند و اگر چین با منابع انسانی خود به همین صورت بد و نابرابر برخورد کند، یزودی سقوط خواهد کرد.»

علاوه بر این دانش آموزانی که در خط تولید آیفون ۱۰ بکار گرفته شده اند معمولا بیشتر از ساعت کاری مجاز کار کرده اند. یک دانش آموز دختر ۱۸ ساله به فایننشیال تایمز گفته است که وی و همکلاسی هایش روزانه ۱۱ ساعت در خط تولید گوشی های اپل ۱۰ کار کرده اند. او می گوید: «اگر نمی ماندم (در کارخانه فاکس ‌کان) نمی توانستم از مدرسه فارغ التحصیل شوم اما دیگر توان جسمانیم اجازه نمی داد.» وی ادامه می دهد: «مادرم گفت اگر نمی توانی تحمل کنی شاید بهتر است که مدرسه را رها کرده و برای پدرت کار کنی.»

شرکت اپل این گزارش را تائید کرده اما افزوده که کار اضافه بر ساعت مجاز این دانش آموزان «داوطلبانه» بوده است.

فاکس‌کان نیز که یکی از بزرگترین تولید کنندگان قطعات رای شرکت های بزرگ کامپیوتر و قطعات الکترونیکی نظیر اپل، بلک بری، گوگل، سونی، نوکیا، مایکروسافت است، با تائید این گزارش، کار کردن دانش آموزان در این خط تولید را داوطلبانه خواند. این شرکت افزود که این کارآموزان نمی بایست بیش از ۴۰ ساعت در هفته کار کنند.

برخی کارکنان فاکس‌کان به نشریه فایننشیال تایمز گفته اند که معمولا این شعبه شهر ژنگژو هر ساله در ماه های اوت تا دسامبر که شلوغ ترین فصل کاری آن است تعداد زیادی دانش آموز را برای خط تولید خود بکار می گیرد. این کارکنان همچنین افزودند که معمولا تعداد ۳۰۰ هزار کارگر این کارخانه می توانند ۲۰ هزار آیفون در روز تولید کنند اما امسال در ماه های مذکور میزان تولید آیفون ۱۰ بسیار بیشتر از این مقدار بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران زارا: برای لباسی که می‌خرید دستمزدی نگرفتیم

آیا آیفون ایکس مشکل فنی دارد؟

بلندپروازی‌های اقتصادی و منجلاب بازار املاک چین؛ نخست‌وزیر خواهان رشد پنج درصدی است