Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارگران زارا: برای لباسی که می‌خرید دستمزدی نگرفتیم

کارگران زارا: برای لباسی که می‌خرید دستمزدی نگرفتیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مشتریان برند زارا در شهر استانبول ترکیه، اخیرا با برچسب‌های عجیب در خریدهای خود روبرو شدند که در آن‌ها کارگرانی که برای این برند اسپانیایی کار می‌کردند، معترض به پرداخت نشدن دستمزد خود بودند.

کارگرانی از تولیدی‌های زارا و برخی خرده فروشی‌های این برند، به فروشگاه‌های زارا می‌رفتند و این برچسب را داخل لباس‌ها جاسازی می‌کردند.

در برچسب‌ها این جمله به چشم می‌خورد: «این لباسی را که می‌خرید من تولید کرده‌ام اما برای آن دستمزدی دریافت نکرده‌ام.»

طبق آنچه بر روی این برچسب‌ها آمده است، کارگران معترض توسط تولیدی براوو که یکی از شرکت‌های طرف قرارداد با زارا است، استخدام شده بودند. طبق گفته آن‌ها، تولیدی آن‌ها یک شبه تعطیل شد و مسئولان تولیدی، سه ماه حقوق و سنوات آن‌ها را پرداخت نکردند.

حدود دو ماه پیش، درخواستی برای امضا (پتیشن) و در اعتراض به پرداخت نشدن حق و حقوق کارگران تولیدی براوو، بر روی اینترنت قرار گرفت. این تولیدی علاوه بر برند زارا برای برندهای مانگو و نکست نیز پوشاک تهیه می‌کند.

در بخشی از این درخواست آمده است: « ما سال‌ها برای زارا/ ایندیتکس، نکست و مانگو کار کرده‌ایم. ما محصولات این برندها را با دستان خود ساخته‌ایم و برای آن‌ها سود زیادی به دست آورده‌ایم.» در این درخواست تاکید شده است که این کارگران چیزی بیشتر از حق و حقوق ابتدایی خود نمی‌خواهند.

زارا برند معروف اسپانیایی پوشاک و زیورآلات است که نخستین فروشگاه خود را در سال ۱۹۷۵ در یکی از خیابان‌های مرکز شهر لاکرونیا در گالیسیای اسپانیا افتتاح کرد. زارا در حال حاضر در ۸۸ کشور دنیا بیش از دو هزار فروشگاه دارد.

پیش از این هم برند زارا با اتهام‌هایی مشابه در بد رفتاری با کارگران در برزیل و برخی کشورهای اروپایی روبرو شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ازبکستان؛ برکناری معاون نخست‌وزیر به دلیل بد‌رفتاری و تحقیر کشاورزان

حداقل دستمزد کارگران از یک میلیون تومان گذشت

گزارش سالانه کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری: ترکیه در بین ۱۰ کشور بد برای کارگران جای گرفت