ازبکستان؛ برکناری معاون نخست‌وزیر به دلیل بد‌رفتاری و تحقیر کشاورزان

اربکستان؛ برکناری معاون نخست وزیر به دلیل بد رفتاری با کشاورزان مزارع پنبه
اربکستان؛ برکناری معاون نخست وزیر به دلیل بد رفتاری با کشاورزان مزارع پنبه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ظهیر میرضایف، معاون نخست وزیر ازبکستان در حالی از سمت خود کنار گذاشته شده است که متهم است کشاورزان را مجبور کرده به دلیل آبیاری ناکافی مزارع ساعت ها در کانال آب بمانند.

آگهی

یک مسئول دولتی در ازبکستان به دلیل بدرفتاری با کشاورزان و اقدام عجیب تنبیهی بر ضد آنها از کار برکنار شد.

ظهیر میرضایف، معاون نخست وزیر ازبکستان در حالی از سمت خود کنار گذاشته شده است که متهم است کشاورزان را مجبور کرده به دلیل آبیاری ناکافی مزارع ساعت ها در کانالی پر از آب بمانند.

این رسوایی در حالی مطرح می شود که ازبکستان، کشوری واقع در آسیای میانه در گذشته نیز به بهره برداری از کار اجباری متهم شده بود.

شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان نیز در واکنش به این اقدام به صدور حکمی معاون نخست وزیر کشورش را از کار برکنار کرده است. در این حکم آمده است که ظهیر میرضایف، معاون نخست وزیر به دلیل «کاستی های جدی در سازماندهی امور مربوط به کاشت و آبیاری مزارع از کار برکنار شده است.»

یک مسئول دولتی که نخواست نامش فاش شود نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است که رئیس جمهوری به محض مطلع شدن از نحوه برخورد معاون نخست وزیر و دیگر مسئولان دولتی با کشاورزان محلی و خطاب قرار دادن آنها در حالیکه در کانالی پر آب ایستاده بودند، اعضای دولت را به حضور در یک نشست فوری فراخواند.

بر اساس گزارش رسانه ها، کشاورزان به دلیل آبیاری ناکافی مزارع در حالی تنبیه و در کانالی پر آب نگاه داشته شده بودند که معاون نخست وزیر همزمان و به طور مستفیم آنها را مورد نقد و خطاب قرار می داد.

ظهیر میرضایف، عالیترین کارمند دولتی است که تاکنون به دلیل بد رفتاری و نادیده گرفتن حقوق کارگران از کار برکنار شده است.

این ماجرا همچنین سبب شد تا علاوه بر معاون نخست وزیر ازبکستان، چند مسئول دولتی این کشور از جمله معاون فرماندار منطقه تاشکند که حادثه در آنجا اتفاق افتاده بود، از کار برکنار شوند.

ازبکستان؛ کشوری در آسیای مرکزی با ۴۴۷٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۳۲ میلیون جمعیت یکی از بزرگترین تولید کنندگان پنبه در جهان است.

سازمان های غیر دولتی مدافع حقوق بشر از دیرباز این کشور را به نادیده گرفتن حقوق کارگران و بهره برداری از کار اجباری در مزارع پنبه متهم می کنند.

خبرگزاری فرانسه مدعی شده است که در ازبکستان، بسیاری از دانش آموزان، معلمان، پزشکان، پرستاران و کارمندان شاغل در بخش خدمات مدنی برای برداشت پنبه به اجبار به مزارع فرستاده می شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگردان دارایی توقیف شده دختر رئیس جمهوری سابق ازبکستان؛ برن و تاشکند توافق کردند

اتحادیه کارگران بریتانیا: کارگران باید سه روز در هفته استراحت کنند

کارگران زارا: برای لباسی که می‌خرید دستمزدی نگرفتیم